Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
  • Ģimenes izpētes tradīciju atšķirības dažādās socioloģijas teorijās

     

    Konspekts4 Socioloģija

2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:415717
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.01.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Konfliktu teorijas galveno jautājumu pirmo reizi uzdeva sociālais filozofs Tomass Hobs: „Vai sociālā kārtība ir iespējama?”. Viņš uzskatīja, ka pirmām kārtām visi organismi tiecas saglabāt un aizstāvēt sevi, to apstiprina cilvēktiesības, līdz ar to sabiedrībā cilvēku intereses nonāk sadursmē. Šādā gadījumā dabas pamatnostādne ir „visu karš pret visiem”. Otrs Hobsa uzskats ir, ka cilvēki upurē savas tiesības un intereses, lai dzīvotu stabilā un drošā likumu sabiedrībā.
Gan konfliktu, gan apmaiņas teorija uzsver domstarpību, strīdu un antagonisma/naida nozīmi. Tomēr atšķirība starp šīm teorijām ir tāda, ka apmaiņas teorētiķi saskata vienlīdzību starp sociālajiem faktoriem, savukārt konfliktu teorijas pārstāvji uzskata, ka resursu sadale ir nevienlīdzīga.
Markss un Engelss attīstīja un modernizēja konfliktu perspektīvu un attiecināja to uz ģimeni. Viņi atklāja vēstures teoriju – histogrāfiju –, kurā viņi attēloja vēsturiskās un sociālās izmaiņas attiecībā uz cilvēku un škiru konfliktu. Markss un Engelss uzskatīja, ka vēsturi nosaka materiālā produkcija.
Ģimenei Marksa un Engelsa teorijā bija īpaša niša. Viņi uzskatīja, ka ģimene sakņojas bioloģiskā paša interesē (self-interest) un ka tā ir sociālās organizācijas forma. Engelss savā darbā Ģimenes, privātīpašuma un valsts izcelsme atzīmē pārveidošanos no mātes līnijas (matrilineage) uz tēva līniju/patriarhālismu un monogāmiju (tēva tiesības), kas radusies darba dalīšanas rezultātā, kas balstās uz dzimumu. Pirmais šķiru konflikts vēsturē veidojas līdz ar antagonisma rašanos starp sievieti un vīrieti monogāmā laulībā. Ģimenei Engelss šeit nesaskata cēlonisku nozīmi, bet viņš to uzskatīja par konflikta mikro vienību lielākā kultūrā.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1136930
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties