Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:748839
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 14.07.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Latviešu literatūras situācija 19./20. gs. mijā. Reālistiskā un romantiskā kultūrtipa variēšanās un mijiedarbe kā raksturīgas latviešu literatūras attīstības paradigmas. Pārmaiņas literāro uzskatu vērtēšanā un jauns skatījums uz literāro procesu.

19. un 20. gadsimta mija latviešu literatūrā ir pirmais posms, kad tā paātrināti tuvojas Eiropas literatūras procesiem. Franču literatūrā uzplauka simbolisms, vācu literatūrā – naturālisms, romantisms un neoromantisms. Reālisma estētika padziļinājās ne tikai sociālanalītiska psiholoģisma virzienā, bet arī filozofiska skatījuma, aksioloģisko patiesību meklējumos. Īpaši raksturīgs šis process bija krievu un angļu literatūrā.
19. gadsimta 80. gadu nagalē latviešu literatūrā sākas eiropeiska tiecība uz polifoniju un ambivalenci, daudzveidību kā normu. Šī tiecība izpaužas kā pretstats pret klišejisko sentimentālismu un triviālās formās pastāvošo romantismu. Zīmīga šī laikmeta īpatnība ir tā, ka reālisms un vēlāk arī introspektīvais romantisms sāk parādīties literārajā periodikā. Pirmais jaunā laikmeta literārās paradigmas sāk kultivēt žurnāls “Austrums” (iznāk jau no 1885. gada). “Austruma” loma latviešu rakstniecības attīstībā ir, pirmkārt, reālisma propaganda, otrkārt – cittautu, it īpaši mazo tautu literāro darbu tulkojumu publikācijas, treškārt – principiāli nozīmīgu, latviešu literatūras attīstībai svarīgu literāro polemiku rosināšana. Labākā kultūrstratēģija “Austruma” vadīšanā ir Āronu Matīsam, Andrievam Niedram, vēlāk – T. Zeifertam.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties