Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:129073
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 10.09.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Pirmoreiz plašāku un nozīmīgāku latviešu grāmatu izdošanu ārpus Latvijas uzsāka jaunlatviski noskaņotu Tērbatas latviešu studentu grupa. Izdevēju plānos ietilpa nozīmīgu manuskriptu sagāde un publicēšana. Studenti ar Juri Alunānu priekšgalā, piesaistot nacionāli noskaņotos latviešu skolotājus, izstrādāja plašu grāmatu izdošanas programmu. Kā pirmais šajā grāmatniecības pasākumā nāca klajā J. Alunāna dzejoļu krājums „Dziesmiņas” (1856). Alunāns dzejoļu krājuma izdošanā ieguldīja savus un no studentiem un skolotājiem iepriekšparakstīšanās ceļā savāktos līdzekļus. Grāmata iespiesta H. Lākmaņa spiestuvē Tērbatā 500 eksemplāros. 1859. un 1860. gadā iznāca J. Alunāna veidotā rakstu krājuma „Sēta, daba un pasaule” pirmās trīs grāmatas. Tās, tāpat kā dzejoļu krājums, finansējis pats sastādītājs. Turpmākiem krājuma izdevumiem kā Alunānam, tā citiem Tērbatas latviešiem trūka līdzekļu, bet iespiedējs Lākmanis acīmredzot neuzskatīja šo grāmatu izdošanu par rentablu pasākumu.
Tērbatas studentu nodomu realizāciju kavēja cenzūra, aizliedzot F. Mālberga apceri „G. Merķeļa mūža strauts”, vairākus E. Dinsberga oriģināldarbus un tulkojumus, F. Hofmaņa „Konterbandnieka zēnu”” (J. Alunāna tulkojums), K. Barona Latvijas ģeogrāfiju „Mūsu tēvzemes aprakstīšana” u.c. manuskriptus.
Alunāna ideju veidot latviešu grāmatniecību neatkarīgi no baltvācu mācītāju aizbildniecības turpināja A. Spāģis apcerējumā „Die Zustände des freien Bauernstandes in Kurland…” (Brīvās zemnieku kārtas stāvoklis Kurzemē, Leipcigā 1863) un K. Biezbārdis apcerē „Der Sprach- und Bildungskampf in der Baltischen Provinzen Russslands” (Valodas un izglītības cīņa Krievijas un Baltijas provincēs,Baucenē, 1865).
19.gs. 60. gados latviešu grāmatniecības progresīvie centieni pārvirzījās uz Sanktpēterburgu, kur darbojās Auseklis, Baumaņu Kārlis, P.Gūtmanis, un Maskavu (K. Valdemārs, K. Barons, F. Brīvzemnieks). Izcilākais devums bija sabiedriski politiskā un literārā nedēļas laikraksta „Pēterburgas Avīzes” (1862-1865) izdošana. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties