Šī darba temats ir aktuāls, jo 2008. gada beigās tika veiktas nopietnas un iepriekš publiski neapspriestas, līdz ar to neviena negaidītas izmaiņas likumā par PVN, kas izraisīja plašu rezonansi uzņēmējdarbības vidē gan saistībā ar nodokļa likmju paaugstināšanu, gan likuma izmaiņu stāšanos spēkā jau ar 2009. gada 1. janvāri, kas bija tikai pāris dienas pēc likuma grozījumu oficiālas izsludināšanas. Tik strauja likuma grozījumu pieņemšana liek šaubīties, vai valdība rēķinās ar uzņēmējiem un tās lēmumu ietekmi uz biznesa vidi valstī, tāpēc ir nepieciešama šādas valdības rīcības izvērtēšana, problēmu, kas rodas saistībā ar PVN maksāšanu un administrēšanu, identificēšana un ieteikumu izstrāde nepilnību novēršanai. Jāpiemin, ka arī citās Eiropas valstīs valdības 2008. gadā veica izmaiņas to PVN normatīvajos aktos, kas norāda uz temata aktualitāti arī Eiropas līmenī.
Ņemot vērā to, ka ieņēmumi no PVN sastāda lielākos valsts budžeta ieņēmumus un ka izmaiņas šajā nodoklī finansiāli skar ikvienu Latvijas iedzīvotāju un uzņēmēju, šī darba mērķis ir identificēt un analizēt PVN sistēmas Latvijā problēmas un administratīvos šķēršļus, un izstrādāt priekšlikumus PVN sistēmas un Valsts ieņēmumu dienesta kā nodokļu administrācijas iestādes darba uzlabošanai.
Izvirzītā mērķa sasniegšanai darbā tiks risināti šādi uzdevumi:
izpētīt valsts ieņēmumu un nodokļu sistēmas teorētiskos pamatus;
identificēt un analizēt procedūras un problēmas, kas saistītas ar PVN maksāšanu;
analizēt Valsts ieņēmumu dienesta darba nepilnības saistībā ar PVN administrēšanu;
izstrādāt priekšlikumus identificēto PVN administrēšanas problēmu risināšanai un novēršanai.
Pētījuma objekts un priekšmets
Pētījuma objekts ir pievienotās vērtības nodokļa sistēma un tās administrēšana Latvijā, PVN sistēmu veidojošie elementi un to atbilstība Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem, kā arī uzņēmējdarbības administratīvie šķēršļi.
Pētījuma priekšmets ir PVN administrēšanas sistēmas uzlabošanas un atsevišķu uzņēmējdarbības administratīvo šķēršļu novēršanas iespējas.
Izmantotās pētījuma metodes
Darbā ir izmantotas kvalitatīvās un kvantitatīvās pētījumu metodes, tai skaitā ekonomiskās analīzes un statistiskās analīzes metodes.
Darbs ir sagatavots MS Office Word programmatūrā, aprēķinos izmantojot MS Excel. Darbā izmantotie dati iegūti no interneta, kā arī no publicētiem (grāmatas, žurnāli u.c.) un nepublicētiem (autores darbavietas nepublicētie materiāli) informācijas avotiem.
Izmantotā literatūra un avoti
Darbā izmantoti Latvijas un ārvalstu informācijas avoti, tai skaitā Latvijas un citu valstu zinātnieku un ekonomistu teorētiskie pētījumi par nodokļu sistēmu un tās efektivitāti, starptautiski (Pasaules Bankas Doing Business 2009 ziņojums, Pasaules Ekonomikas foruma The Global Competitiveness report 2008-2009, starptautiskās auditorkompānijas KPMG veiktais globālais pētījums) un Latvijā veikti pētījumi un to rezultāti, Eiropas Komisijas Nodokļu un muitas jautājumu mājaslapā sniegtā informācija, Eiropas Savienības normatīvie akti, piemēram, direktīvas, kā arī Latvijas nodokļu normatīvie akti – likumi un Ministru kabineta noteikumi. Autore izmantojusi arī informāciju no Valsts ieņēmumu dienesta, Finanšu ministrijas un plašsaziņas mediju informācijas avotiem. …