Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:177122
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 29.10.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 9 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Placebo efekta etioloģija    3
  Nocebo efekts    4
  Statistiskie rādītāji    4
  Placebo vēsture    5
  Ārstēšanas efektivitāte un iedarbības mehānisms    6
  Falka Eiperta eksperiments    8
  Ārstēšanas ētika    9
  LITERATŪRAS SARAKSTS    10
Darba fragmentsAizvērt

Ārstēšanas ētika
Placebo efekts ir vienmēr ticis vērtēts pretrunīgi – joprojām nerimst diskusijas, vai ir ētiski mānīt pacientus. Platons reiz teica, ka “meli nerada prieku dieviem, bet der kā zāles cilvēkiem”.
It sevišķi karsti strīdi izraisījās Amerikā, kur vairāk nekā 60% aptaujāto ārstu pauda uzskatu, ka ir absolūti pieļaujams pacientiem nozīmēt placebo. Taču šāda rīcība nonāk pretrunā ar Amerikas Medicīnas asociācijas normām, kas noteic, ka nav ētiski lietot placebo. Kaut pētījumos zinātnieki pārliecinājušies, ka daudzus pacientus placebo ietekmē pozitīvi, asociācijas pārstāvji uzstāj, ka placebo drīkst lietot tikai ar pacienta piekrišanu. To var uzskatīt par neizdevušos joku, jo – kāds gan var būt placebo, ja slimnieku informē, ka medikamentu vietā viņam dos krītu un krāna ūdeni! Ņujorkas ātrās palīdzības ārsts Deivids Ņūmens, kas pašlaik kļuvis par Amerikas veselības aprūpes reformas skaļāko ruporu, uzsver “placebo paradoksu” – izmantot placebo varētu būt neētisks ārsta solis, bet neētiski ir arī “neizmantot kaut ko, kas var palīdzēt ārstēt”.
Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, placebo efektu izmanto vienīgi zinātniskajos pētījumos, kad tiek izmēģinātas jaunas zāles. Lai pārbaudītu medikamentu iedarbību, pacientiem dod gan īstās zāles, gan viltus kapsulas un tad fiksē rezultātus.
Psihoterapeite Daina Poriņa, visa mūsu dzīve ir placebo un nocebo, jo mēs nepārtraukti cits citu ietekmējam gan pozitīvi, gan negatīvi. Tāpēc atliek gan sev, gan citiem novēlēt, lai pilnībā esam pārliecināti par ārstniecības metodi, kuru izmantojam. Jo izveseļošanās – tas taču ir dabisks process.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties