Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Latvijas Nacionālais teātris', 1.
  • Konspekts 'Latvijas Nacionālais teātris', 2.
Darba fragmentsAizvērt


Izmantotie jēdzieni: Latvijas izglītības ministrijas Mākslas departaments, mākslas komisija, luga, poēma, drāma, Latvijas Sarkanais Krusts, Otrais Pilsētas teātris, režisors, dramatiķis, traģēdija, aktieru dumpis, viesizrāde, repertuārs, padomju vara.
Strādnieku teātra darbība bija gana aktīva, bet ne ilga: padomju vara 1919.gada maijā Rīgā un vēlāk arī citos Latvijas rajonos beidza pastāvēt, pilsētā pie Daugavas nostiprinājās likumīgā, iepriekšējā gada novembrī proklamētās valsts vara, un drīz pēc tam sākās jauna valsts teātra veidošanas process. Par tā ideologu un dibināšanas idejas virzītāju kļuva rakstnieks Jānis Akuraters (1876-1937). 1919. gada rudenī viņš vadīja Latvijas izglītības ministrijas Mākslas departamentu un panāca, ka Izglītības ministrija pieņēma lēmumu dibināt valsts mākslas iestādi – Latvijas Nacionālo teātri - 1919. gada 30. novembrī.
Kopā tika savākts košākais latviešu aktieru, īpaši aktrišu zieds. Daudzi aktieri kara gados bija izklīdināti kur kurais, bet svētā nacionālā teātra ideja saveda viņus kopā. Nākamajos gados sastāvā notika izmaiņas: daži aktieri nāca klāt, daži – mainīja darbavietu, bet kodols palika.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants