Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 09.12.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Cicerons un viņa literārais mantojums', 1.
  • Referāts 'Cicerons un viņa literārais mantojums', 2.
Darba fragmentsAizvērt

Marks Tullijs Cicerons – slavenākais antīkās pasaules orators un politiskais darbinieks, pazīstams arī kā rakstnieks, stilists un valodnieks, kurš daudz darījis latīņu valodas izkopšanā un bagātināšanā. Cicerona literārais mantojums ir liels. Saglabājušās 58 politiskās un tiesas runas, 7 retoriskie un 12 filozofiskie traktāti, 869 vēstules valstsvīriem, draugiem un brālim Kvintam.
Dzimis 106. gada 3. janvārī p.m.ē. Latijas dienvidos netālu no Arpinas pilsētas, kur viņa tēvam bija neliels zemes īpašums. Cicerons nāca no jātnieku kārtas, kuras intereses savas politiskās darbības laikā viņš aizstāvēja. Cicerons ieguva ļoti labu izglītību, ilgu laiku mācījās retoriku un filozofiju, runāja tiesā, tautas sapulcē, Romas senātā. Viņam izdevās praksē attīstīt savu dabisko talantu un viņš devis daudz augstas oratora mākslas paraugu. Viņa runas rūpīgi izstrādātas, uzrakstītas lieliskā valodā un vēl tagad noder par latiņu teikumu uzbūves paraugu saskaņā ar gramatikas likumiem un klasiskās latinitates sintaksi. Apguva arī grieķu valodu.
81. g. p.m.ē. Cicerons sāk darboties kā advokāts. Cicerons ātri kļūst populārs un slavens tautā. Viņam uztic vēl vairākas lietas. Viņa aizstāvamos šajās tiesas prāvās attaisno, bet tā kā viņš savās runās vērsās arī pret diktatora Sullas ļaudīm un režīmu, viņam nācās atstāt Romu. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants