Uzņēmējdarbības aktivitāte valstī ir atkarīga no daudziem iekšējiem un ārējiem faktoriem, kurus lielākā vai mazākā mērā nosaka valsts ekonomiskā politika. Valsts ekonomiskajā politikā var tikt akcentēts atbalsts jaunu un mazu uzņēmumu tapšanai vai esošo uzņēmumu dzīvotspējas un konkurētspējas palielināšanai iekšējā un ārējā tirgū. Katram uzņēmumam gan jāpazīst apkārtējā vide un tās izmaiņu raksturs, gan jāprot reaģēt uz šīm izmaiņām- neveiksmes, videi pielāgojoties, var kļūt par uzņēmējdarbības neveiksmēm. Pie ārējiem faktoriem, kuri iespaido uzņēmuma stāvokli, pieskaitāmie faktori- valsts ienākumu līmenis, kredītu procentu likme, valūtas maiņas kurss, bezdarba līmenis. Sociālie, juridiskie, tehnoloģiskie un politiskie faktori veido pakārtotu ārējo vidi.
Studiju darba tēma ir “Uzņēmējdarbības vide Latvijā”. Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) skaita pieaugums un izaugsme ietekmē tirgus iespējas, bet privātiniciatīva – uzņēmējdarbības vides izmaiņas, kas sekmē jaunu uzņēmumu veidošanos.
Tēmas aktualitāti nosaka fakts, ka no 2002. gada 1. janvāra stājies spēkā “Komerclikums”, kas iezīmē fundamentālu uzņēmējdarbības vides reformu. 2002. gada 9. oktobrī tika apstiprināts “Pasākumu plāns uzņēmējdarbības vides uzlabošanai”, kam būtiski vajadzētu ietekmēt uzņēmējdarbību. 2003 gadā sāka darboties „Mazo un vidējo uzņēmumu kreditēšanas programmas” otrais posms.
Darba mērķis ir pētīt uzņēmējdarbības vidi un tās ietekmes faktorus Latvijā. Mērķa sasniegšanai darbā tiek veikti šādi uzdevumi:
1.Iepazīta uzņēmējdarbības būtība un uzņēmējdarbības vides jēdziens.
2.Raksturoti mazie un vidējie uzņēmumi, to loma uzņēmējdarbības vides attīstībā Latvijā.
3.Analizēti vides ietekmes faktori uzņēmējdarbībā Latvijā.
Pirmā nodaļa sniedz uzņēmējdarbības būtību un definē uzņēmējdarbības vides jēdzienu.
Otrajā nodaļā tiek pētīta mazo un vidējo uzņēmumu loma uzņēmējdarbības vides attīstībā Latvijā.
Trešajā nodaļā tiek analizēti uzņēmējdarbības vides ietekmes faktori Latvijā.…