Tavs profilsProfils
Tavi darbiDarbi
Pievienot darbus
Atzīmētie
 
  • Neviens darbs nav atzīmēts!
Skatītie
GrozsGrozs
Reģistrēties
Ienākt
Atlants.lv
interneta bibliotēka
Autors:
Vērtējums:
Līmenis: Augstskolas
Publicēts: Literatūras saraksts: 8 vienības
Valoda: Latviešu Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Romiešu tiesību rašanās un attīstība sakuma perioda    4
1.1.  Romiešu tiesību avoti    4
Ģimenes,laulības un tievas varas tiesības    6
2.2.  Ģimenes tiesības    6
2.3.  Laulības tiesības    8
2.4.  Tēva varas tiesības    9
2.5.  Aizbildnība un aizgādnība    11
Laulāto personiskās mantiskas attiecības saskaņa ar Civillikumu    14
  Nobeigums un Secinājumi    19
  Izmantotās literatūras un avotu saraksts    22
Darba fragmentsAizvērt

Pēc leģendas Romu sākuma periodā ir pārvaldījuši septiņi valdnieki – reges - Romuls, Numa Pompijs, Tulls Hostīlijs, Anks Mārcijs, Tarkvīnijs Vecākais, Servijs Tullijs un Tarkvīnijs Lepnais. Tomēr pēc Romas vēsturnieka Tita Livija domām vēsturiski “pierādāmas” personas bija Tarkvīnijs Vecākais, Servijs Tullijs un Tarkvīnijs Lepnais(Tarquinius Superbus).
Romas sociālo iekārtu raksturo cilvēku tiesiskā un faktiskā nevienlīdzība, jo pastāvēja tikai divas kategorijas vergi un brīvie ( Patricieši un plebeji ).1
Pašā agrīnajā ķēniņu laikmetā vēl nebija tiesību normas. Tiesiskās attiecības tika balstītas galvenokārt uz paražām. Tāpat raksturīgi bija konfliktus un strīdus risināt patvarīgi un asinsatriebības ceļā. Uz paražām, tātad arī uz tiesībām, liela ietekme bija reliģijai. Jebkuras neizprotamas parādības tika skaidrotas kā Dieva griba. Ļoti lielu ietekmi uz romiešu tiesību attīstību atstāja Servija Tullija reformas, kuru galvenie atbalstītāji bija plebeji.
Plebeju skaits nepārtraukti un strauji auga, tie sāka ieņemt aizvien nozīmīgāku vietu Romas sabiedrības dzīvē. Servijs Tullijs iekļāva plebejus Romas tautas-Populus Romanum-sastāvā. Otra svarīga šīs reformas pazīme ir jauns tiesību un pienākumu kritērijs manta un īpašums. Brīvie Romas iedzīvotāji tika sadalīti klasēs jeb kategorijās pēc mantiskā cenza. Sanāca piecas klases un sestā, vistrūcīgākie, kuri nodokļus nemaksāja, bet kuriem bija tikai bērni – proles. Ar šo sadalījumu tad arī izveidojās divi galvenie pienākumi - nodokļu maksāšana un dienests armijā. Vēl viens būtisks reformas moments ir Romas teritorijas sadalīšana trībās (lat. –Tribus).
Tika izveidota jauna tautas sapulce-centūriju sapulce, kurā par jebkuru lēmumu balsoja ne vairs individuāli, bet centūrijas, kur katrai centūrijai bija viena balss. Šie centūriju sapulces lēmumi bija ar likuma spēku. 509.g.p.m.ē. Romā tiek gāzts Tarkvīnijs Lepnais un izraidīts no Romas. Tarkvīnija vietā tika ievēlēti divi konsuli, un no šī brīža Roma kļuva par republiku.2

1.1.ROMIEŠU TIESĪBU AVOTI.
Romiešu civiltiesību avotu ir daudz. Pēc Tita Līvija formulējuma, tiesību avots ir pamats, no kura izceļas un iesākas tiesību attīstība.
Mūsu dienās parastā nozīmē tiesību avoti ir likumi, noteikumi, vispār normatīvie akti. Tiesību vēsturē par tiesību avotu sauc katru faktu, kas liecina par kādas tiesību normas agrāko bijumu un sabiedrības tiesisko dzīvi. Tiesību avotus mēdz dēvēt arī par tiesību pieminekļiem.
Senās Romas tiesību avoti ir gan tieši, gan netieši. Visi kopā tie dod ieskatu par romiešu tiesību vēsturiskās attīstības gaitu un tiesību pilnveidošanās procesu.…

Autora komentārsAtvērt
Šo materiālu pirkt komplektā ar citiem materiāliem ir izdevīgāk!Izdevīgi!3
vienā
Materiālu komplekts Nr. 1119543
       Apskatīt materiālu komplektu Lejupielādēt materiālu komplektu
 
Nosūtīt darbu e-pastā

Tavs vārds:

E-pasta adrese, uz kuru nosūtīt darba saiti:

Sveiks!
{Tavs vārds} iesaka Tev apskatīties interneta bibliotēkas Atlants.lv darbu par tēmu „Romiešu tiesības. Ģimenes tiesības”.

Saite uz darbu:
http://www.atlants.lv/w/975725

Sūtīt

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase Google

Neesi reģistrējies?