Organizāciju Attīstīšana
Pec Viestura Reņģes domām, organizācijas nevar pastāvēt bez pārmaiņām, nepieciešams ieviest jaunas darba metodes, tehnoloģijas, attiecīgi pārkārtot organizācijas struktūru, mainīt atsevišķu struktūrvienību funkcijas, darba vērtēšanas sistēmu utt. Pārmaiņu procesu dēvē dažādi – reorganizācija, restrukturizācija, vai visiem pazīstamā vārdā - „perestroika”.
Organizācijas attīstībai ir vairākas iezīmes:
Pirmkārt, tas ir plānots process, kurš balstās uz rūpīgu organizācijas stāvokļa analīzi, esošo problēmu konstatāciju. Tiek noteikti darbības mērķi un to sasniegšanas līdzekļi.
Otrkārt, organizācijas attīstīšana izmanto t.s. iejaukšanās paņēmienus un metodes, kuras balstās uz teorētiskām zināšanām par organizācijām un ir pārbaudītas praksē.
Treškārt, tās paņēmieni un metodes galvenokārt ir orientētas uz starppersonu un starpgrupu mijiedarbības procesiem, to labāku izpratni un pilnveidošanu.
Ceturtkārt, organizāciju attīstīšanas galvenais mērķis ir organizācijas efektivitātes paaugstināšana. [4] 94. lpp.
Vairāki autori, turpinot Viestura Reņģes domu, par efektivitātes paaugstināšanu uzskata, ka uzņēmuma efektivitāti var palielināt produktu, tirgus un tehnoloģiskā procesa pētījumi un attīstība, kas šo procesu var ietekmēt divējādi. Pirmkārt, izstrādājot produktus, kurus ir vieglāk ražot, var iegūt ievērojamus izmaksu ietaupījumus. Produktiem, kas izstrādāti ar mazāku sastāvdaļu skaitu, ir nepieciešams īsāks montāžas laiks un mazāk montāžas posmu. Mazāks ir arī ražojamo sastāvdaļu skaits. Tādējādi ievērojami pieaug strādājošo ražīgums un samazinās vienības izmaksas. Ja produkts vēl arī labāk apmierina klienta vajadzības, tad vienlaikus ar mazākām izmaksām var palielināt arī produkta cenu.
Ražošanas organizācija prasa, lai būtu cieša saikne starp ražošanas un pētījumu, un attīstības nodaļām uzņēmumā. Vislabāk to var realizēt, izmantojot t.s. starpfunkciju darbinieku komandas, kurās ir apvienotas ražošanas un pētniecības darba nodaļu personāls, lai darbinieki varētu kopīgi strādāt, risinot ražošanas attīstības problēmas.
Otrs veids, kā pētījumu un attīstības funkcija var paaugstināt efektivitāti, izstrādāt jaunievedumus ražošanas procesā. Ražošanas procesa jaunievedumi ir viens no galvenajiem konkurētspējīgas priekšrocības avotiem. [1] 88. lpp.
…