Saimnieciskās darbības analīze dod informāciju par uzņēmumu, par to stāvokli un tajā notiekošajiem procesiem. Šāda informācija dod iespēju plānošanas gaitā ņemt vērā uzņēmuma sasniegumus, izstrādāt pasākumus nevēlamo tendenču novēršanai. Uzņēmuma plānošana sākas un arī beidzas ar saimnieciskās darbības analīzi.
Uz šo brīdi gandrīz jebkurā uzņēmumā saimnieciskās darbības analīzi veic ar datora palīdzību un tajā uzstādītājām programmām, kas ekonomiskās analīzes darbā dod iespēju jebkurā laikā analizēt produkcijas pašizmaksu, rentabilitāti, darba ražīgumu un ikvienu citu saimnieciskās darbības rādītāju. Tas palielina analīzes izmantošanas iespējas, padziļina tās saturu, padara to operatīvāku un sekmē vadīšanas sistēmas pilnveidošanu.
Ekonomiskā analīze ir starpposms starp informācijas savākšanu un vadības lēmumu pieņemšanu.
Saimnieciskās darbības analīze tiek novērtēta plānošanas kvalitāte, kāda mērā plāna normā ietvertas esošās rezerves, atsevišķi plāna rādītāju savstarpēja saskaņotība.
Ar plānošanu cieši saistīta plāna uzdevuma sagaidāmās izpildes analīze. Šajā nolūkā ar operatīvās analīzes metodēm jānosaka atlikušās daļas sagaidāmie rezultāti.
Analīze palīdz atklāt iekšējās rezerves, norādīt iespējas to izmantošanai, tādā veidā plānu sastādīšanas un arī to izpildes perioda analīze sekmē saimniekošanas efektivitātes paaugstināšanu.…