Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:886540
 
Vērtējums:
Publicēts: 17.02.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Ievads   
2.  Vēsture un subjektīvisms   
3.  Personības loma vēstures procesā   
4.  Vēsturisko filozofiju veidi un to pārstāvji   
5.  Nobeigums   
Darba fragmentsAizvērt

Vipers savā darbā uzstāj, ka vēsturnieki bijuši un būs subjektīvi.1 Neapšaubāmi tas tā arī ir, jo cilvēku un tātad arī vēsturnieku, lai cik objektīvs viņš necenstos būt, ietekmē laiks, kurā viņš dzīvo. Sabiedriskā iekārta, sabiedriskā doma, uzvedības normas, audzināšana – tie ir tikai daži no tā milzuma faktoru, kas ietekmē mūs. Starp citu, arī cilvēka vēlme ar savu darbu palīdzību, apzināti vai nē, ietekmēt tos, kuriem šis darbs adresēts. Ar visu savu mazo pieredzi, jo vairāk iedziļinos kādā tēmā, jo vairāk mulstu saskaroties ar situāciju, kad dažādi autori par vienu un to pašu vēstures laiku dod pilnīgi atšķirīgu informāciju. Piemēram, rakstot par Feniķiju, izmantoju divus darbus, vienu – Avdejevs V. “ Seno austrumu vēsture”2, otru – Hardens D. “Feniķieši. Kartāgas dibinātāji.”3 Viens autors, pamatojoties uz Feniķijas ģeogrāfiskajiem un dabas apstākļiem, uzskata, ka feniķieši kļuva par izciliem jūras braucējiem, jo pašu zeme nespēja tos pabarot, kurnu vēl uzplaukt kā lauksaimniecības produktu eksportētāja. Otrs diametrāli pretēji uzskata, ka Feniķijā bija augsti attīstīta lauksaimniecība un lauksaimniecības eksporta preces bija slavenas visā antīkajā pasaulē. Kuram ticēt? Pilnīgi pieļauju, ka, salīdzinot trīs dažādu autoru darbus, parādīsies vēl trešais redzējums par tēmu. Un kurš būs tas objektīvākais?
Vipers min ārkārtīgi interesantu vācu filozofa T. Lesinga piemēru kā burtiski dažu gadu laikā mainījies angļu sabiedrības viedoklis: “ ….1852. gadā londonieši bija gatavi katru francūzi piekaut, bet 1853. gadā jau skūpstīt. 1890. krievi bija varonīgie Eiropas glābēji, 1900. gadā – sazvērnieki pret kultūru, 1915.gadā jau atkal varoņi. 1890. turki bija vajāti džentelmeņi, …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties