2. Valsts amatpersonu ētikas kodekss un tā mērķi
Ētikas kodekss ir ētikas principu, vērtību un normu rakstisks apkopojums. Tas ir skaidrs un koncentrēts to ētisko standartu izklāsts, kuri amatpersonai jāievēro.
Ētikas kodekss ir gan iekšējais normatīvais dokuments, kas adresēts katram iestādes darbiniekam atsevišķi, gan vēstījums sabiedrībai. Kā iekšējais normatīvais akts ētikas kodekss ir dokuments, kuru valsts vai pašvaldības iestādes vadītājs var pieņemt saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 73.pantu, kurā teikts, ka publiskās personas orgāns un amatpersona savas kompetences ietvaros izdod iekšējos normatīvos aktus par uzvedības noteikumiem iestādē.
Tā kā dažādām valsts amatpersonu grupām ir savas specifiskas funkcijas, dažādu iestāžu ētikas kodeksā iekļaujamo principu un normu kopums ir atšķirīgs. Taču ir vairāki ētikas jautājumi, ar kuriem sastopas visas valsts amatpersonas. Piemēram, valsts amatpersonām parasti ir piekļuve ierobežotas pieejamības informācijai, darbā pastāv risks nonākt interešu konfliktā. Ētikas kodekss palīdz amatpersonai saprast, kā rīkoties problemātiskās vai neviennozīmīgās situācijās.
Tātad, galvenais ētikas kodeksa mērķis ir palīdzēt darbiniekiem labi pildīt savus profesionālos pienākumus. Savukārt, ētikas kodeksā ietvertie principi un normas palīdz saprast, kādu rīcību un attieksmi darbinieki ir tiesīgi sagaidīt viens no otra un kāda gaisotne tiek veidota darbavietā. Piemēram, ētikas kodeksā var būt iekļauta norma, ka darbinieks nav augstprātīgs un autoritārs pret kolēģiem, ka viņš ņem vērā citu viedokli, ka darbinieks sadarbojas ar kolēģiem, sniedzot un saņemot nepieciešamo palīdzību profesionālo pienākumu izpildē, un ļaunprātīgi neizmanto kolēģu uzticēšanos.
Bez tam ētikas kodeksa pieejamība jauniem darbiniekiem palīdz ātrāk integrēties darba vidē.
…