Kā jebkurai zinātnei, arī pedagoģijai ir vairāki nozīmīgi pamatjēdzieni (kategorijas), kas atspoguļo tās būtību. Šobrīd pedagoģijas zinātne ļoti strauji attīstās, tādēļ blakus tradicionāli zināmajām kategorijām aizvien biežāk runājam par jauniem jēdzieniem un to ieviešanas nepieciešamību. (2, 10)
Abas kategorijas – audzināšana un socializācija – ir centrālās to zinātņu struktūrā, kas pēta personību tās izglītošanas un attīstības procesā. Lai gan dažādu zinātņu nozare pētnieki tās studē ilgstoši un ievērojot interdisciplināru pieeju būtības izpratnes skaidrojumam, joprojām, arī trešās tūkstošgades sākumā, šai problēmai tiek veltītas daudzas diskusijas un konferences, publicēti raksti un monogrāfijas, praksē īstenotas dažādas audzināšanas koncepcijas, kuras tiek vērtētas atšķirīgi.
Mūsdienas notiek diskusijas par terminoloģiju. Daži uzskata, ka jēdziens
„ audzināšanas teorija” vieta ir jālieto jēdziens „socializācijas teorija”, daži šo ieteikumu neatbalsta. L. Žukovam ir pieņemamāka pēdējā pozīcija. Kāpēc? Pirmkārt, socializācija ir audzināšanas rezultāts, un otrkārt, „audzināšana” sabiedrībā kā jēdziens ir vēsturiski nostiprinājies. Tas vispirms skar cilvēka personības veidošanos. No tās ievirzes un attīstības līmeņa būs atkarīga personības attieksme pret citiem cilvēkiem, sabiedrību. Socializācijā vairāk tiek uzsvērta cilvēka pielāgošana sabiedrībai.
Es izvēlējos kontroldarba tēmu ”Audzināšana un socializācija” un uzskatu, kā šī tēma ir aktuāla, interesanta un svarīga.
Kontroldarba mērķis ir apzināt un pētīt tēmu ”Audzināšana un socializācija”. Mērķa sasniegšanai tika izvirzīti sekojoši uzdevumi:
1.pētīt literatūru par kontroldarba tēmu;
2.apzināt tēmas ”Audzināšana un socializācija” vietu un nozīmi pedagoģijā;
3.pētīt dažādu autoru definīcijas par audzināšanu;
4.pētīt kopīgu un atšķirīgu audzināšanā un socializācijā.
Kontroldarba izstrādes gaitā tika izmantotas V. Zelmeņa, L. Žukova, J.Jurgena, J. A. Studenta atziņas. …