Domināta periods –laikmets , kad monarha vara kļuvusi pilnīgi neierobežota , republikas laikmeta institūti likvidēti , vēlētās amatpersonas aizstātas ar ieceltām . Valsti pārvalda militāri birokrātisks ierēdņu aparāts . Imperatora vara bija visaugstākā , nebija neviena institūcija , kas to būtu varējusi ierobežot . Imperatoram nebija nevienam jāatbild . Jaunu imperatoru ievēlēja karaspēks . Imperatoram bija sava padomdevēju iestāde – konsistorija.
Tiesu sistēmu savās rokās pārņēma imperators , nododams to tālāk saviem ierēdņiem. Pie paša imperatora atradās padomdevēja orgāns ( consistorium principis), kur piedalījās tuvākie imperatora padomdevēji. Tiesu iekārtā un tiesas procesā šajā periodā notika principiālas pārgrozības , visa kriminālā un civilā jurisdikcija nonāca imperatora ierēdņu rokās .
1.Nosauciet Romiešu tiesību nerakstītos –mutiskos avotus.
Parašu tiesības pastāvēja nerakstītā veidā un no mutes mutē pārgāja no paaudzes uz paaudzi . kad valdošā vergu īpašnieku šķira ar valsts aparāta palīdzību uzturēja spēkā sev vēlamās parašas , tad tās kļuva par parašu tiesībām.
Likurga likums , parašu tiesības ( mores maiorum) pēc tiem dzīvoja Romas iedzīvotāji patricieši . Tās realizēja un nodrošināja ar reliģiska rakstura sankcijām . Tās izskaidroja priesteri –pontifiki.
Nerakstītās parašu tiesības patricieši savās interesēs tulkoja patvaļīgi , tāpēc plēbeji prasīja , lai tās tiktu uzrakstītas likumu veidā visu zināšanai…