Ekosistēmu veido visi dzīvie organismi (biocenoze) un vide (biotops). Ekosistēmā starp dzīvajiem organismiem un vidi pastāv līdzsvars, bet tās iekšienē noris nemainīga enerģijas un vielu plūsma. Tāpēc katrs tās elements ir neaizstājams. Uz zemeslodes ir ļoti daudz ekosistēmu. Katra ekosistēma ir specifiska, tomēr pamatvilcienos tām visām ir līdzīga uzbūve un funkcijas.
Gaja sengrieķu mitoloģija bija zemes dievība. Mūsdienās šo vārdu lieto, lai zemi aplūkotu kā vienotu veselumu, kā dzīvu organismu, kur dzīvības norises veic atsevišķi dzīvie organismi. Zeme ir dzīvības māte, tāpēc cilvēkam ir jāapzinās un jārēķinās ar procesiem, kas uz tās noris, lai neizjauktu ekoloģisko līdzsvaru un neiznīcinātu dabas resursus.
Eitrofikācija. Daudzas vielas - notekūdeņi un lauksaimniecībā izmantotais mēslojums - nonāk upēs, ezeros un okeānos un izraisa eitrofikāciju - aļģu un citu augu pastiprinātu augšanu. Šiem augiem atmirstot un sadaloties, ūdenī samazinās skābekļa daudzums un daudzu sugu dzīvnieki aiziet bojā.…