Kas tad īsti liecina, ka ir iestājusies grūtniecība? Pirmā pazīme ir – aizkavējas mēnešreizes, tad piebriest un kļūst sāpīgas krūtis, no rītiem ir slikta dūša, smaguma sajūta kuņģī, vakarpusē pūšas vēders, bieži moka nogurums un miegainība, nepatīk daži ēdieni un smaržas, biežāka urinēšana.
Prenatālā perioda garums ir apmēram 266 dienas un tās sastāv no trim stadijām, kuras atbilst dažādām attīstības fāzēm no apaugļošanās mirkļa līdz piedzimšanai.
Pirmsembrionālā stadija ilgst līdz divām nedēļām. Tā ietver zigotas attīstību no apaugļošanās brīža līdz nonākšanai dzemdē, implantēšanās tajā un nabas saites izveidošanās mirklim.
Embrionālā stadija ilgst no trešās nedēļas līdz otrā mēneša beigām. Šajā laikā notiek anatomiska un fizioloģiska dažādu orgānu diferenciācija.
Augļa stadija sākas no trešā mēneša līdz dzemdībām. Šajā stadijā notiek to orgānu un funkciju attīstība, kuri ļauj organismam izdzīvot pēc dzemdībām. Gaisa vidē topošais bērniņš var izdzīvot, tikai sākot no grūtniecības septītā mēneša.
Grūtniecības termiņš
Precīzu datumu, kad iestājies prenatālais periods noteikt nespēj neviena sieviete. Tādēļ grūtniecības termiņu skaita nevis no ieņemšanas datuma, bet gan no pēdējo mēnešreižu pirmās dienas. Vēlāk, ejot uz ultrasonogrāfiju, tiek noteikts augļa vecums, pamatojoties uz augļa attīstību un lielumu.
Aptuvenu dzemdību datumu var izrēķināt šādi:
• pieskaitot pie pēdējo mēnešreižu pirmās dienas 280 dienas;
• pieskaitot pie pēdējo mēnešreižu pirmās dienas 7 dienas un atņemot 3 mēnešus (piemēram, pēdējās mēnešreizes bijušas 1. martā, tad aptuvenais dzemdību datums ir 7. decembris);
• skaitot pēc mēness fāzēm ( viena fāze ilgst 28 dienas). Grūtniecība ilgst 10 mēness fāzes.
Noteiktajā datumā dzemdē tikai viena sieviete no divdesmit. Apmēram 90 % sieviešu dzemdē nedēļu ātrāk vai nedēļu vēlāk. Tas ir saistīts ar vairākiem iemesliem: iedzimtas īpašības, iepriekšējo dzemdību skaits, reālais ieņemšanas datums, utt.
…