Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:469657
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.03.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Bretonvudas valūtas sistēmas izveide un beigas

Otrais pasaules karš vēl nebija galā, kad rietumvalstis, apņēmušās nepieļaut Lielās depresijas atkārtošanos, 1944. gada jūlijā pēc ilgākiem priekšdarbiem sarīkoja Bretonvudas konferenci (Ņūhempšīrā, ASV), lai ieviestu drošāku finanšu kārtību, kā arī tika panākta vienošanās par finansiālo kārtību, kura valstīm jāievēro savos tirdzniecības un starptautiskās sadarbības sakaros. Toreiz nolēma ieviest jaunu valūtas sistēmu (ko mainīja 1973. gadā), kā arī nodibināt t. s. Bretonvudas iestādes – Pasaules banku, lai finansētu karā nopostīto zemju saimniecisko atjaunošanu, un Starptautisko valūtas fondu (SVF). Noteicošais vārds konferencē piederēja ASV un mazākā mērā Apvienotajai Karalistei, tāpēc apritē iegājušais jēdziens "Bretonvudas gars" reizēm ieguva arī politisku zemtekstu, kas norādīja uz "anglosakšu" valdošo ietekmi pēckara Rietumu pasaulē.
Kopumā šis "Bretonvudas gars" palīdzēja demokrātijām atgūties un ekonomiski uzveikt Austrumu bloku. Taču, daudzuprāt, pēc PSRS un sociālisma sabrukuma kapitālisms kļuva pārlieku pašpārliecināts, atmeta visu piesardzību, aizmirstot, ka sociālais taisnīgums ir tā interesēs. Un pamazām atgriežoties pie vecās domas, ka mērķis – peļņa, kas visātrāk gūstama spekulatīvu finanšu darījumu ceļā, attaisno jebkādus līdzekļus un riskus. Pirms Lielās depresijas divdesmito gadu beigās apmēram viens miljons amerikāņu spekulēja biržā, pērkot un pārdodot akcijas. Mūsdienu dīleri no viņiem atšķiras galvenokārt ar to, ka izmanto 21. gadsimta sakaru tehnoloģijas.
[4.]
Bretonvudas valūtas sistēma noteica, ka katras nacionālās valūtas saites ar zeltu īstenoja pēc USD. Dolāram bija stingri fiksēts zelta saturs, bet zeltam tikpat stingri fiksēta cena dolāros. Līdz 1971. gada nogalei 1 USD zelta saturs bija 0,89 g tīrā zelta, bet 1 unces (31,1 g) oficiālā cena 35 USD.[2.]

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties