Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:896540
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 18.01.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Sirdsapziņa ir sava veida iekšējais monologs, kaut gan visbiežāk tās darbība izvēršas kā dialogs, dažkārt pat kā daudzbalsīga diskusija. Te mūžīgais oponents cilvēkā strīdas ar mūžīgo aizstāvi, neļaujot garam aizsnausties.
Sirdsapziņa parāda, ciktāl labais, taisnīgums, pienākums ir ieaudzināts cilvēka apziņā, ciktāl tie skāruši jūtas, pārliecību, mo­tivāciju, gribu, raksturu, pat zemapziņu. Sirdsapziņas aktivitāte liecina, ka ir gūta zināma personības morālā autonomija, morālās tie­sības orientēties, vērtēt, sodīt pašai sevi, ka ir sasniegta dziļa mo­rālo parādību iekšējā refleksija. Rīkoties pretēji savai sirdsapziņai nozīmē vērsties pret sevi, nonākt konfliktā ar to, kas dārgs sevī, kļūt sev neuzticīgam.
Sirdsapziņu mēdz salīdzināt ar sabiedrības pārstāvniecību, tās sūtniecību cilvēkā, lai sevī ievērotu citu vajadzības, intereses, vēr­tības. Jevgeņijs Bogats uzsver: „Sirdsapziņa tā ir tauta tevī, tā ir cilvēce tevī, tā ir tava nemirstība.”
Ja cilvēks kā Narciss lūkojas tikai sevī un rūpējas tikai par sevi, tad viņā nevar pamosties sirdsapziņa. Ja cilvēks spēj saredzēt tikai līdz savas sabiedriskās grupas robežstabiem, tad viņa sirdsapziņai nav vispārcilvēciskā kritērija un viņa morāle ir atkarīga no šīs gru­pas, kārtas morāles.
Vēsturē nereti ir bijuši tādi attīstības posmi, kad laikmeta sirdsapziņu vistie­šāk izteikuši atsevišķi cilvēki vai tautas radīti varoņu tēli. Prometeju dēvē par cilvēces sirdsapziņu. Renesanses laikmeta titāni lika pārvarēt iepriekšējo attieksmi pret pasauli, saasinot personiskās atbildības un sirdsapziņas jautājumus. …

Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties