Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
  • Biotas daudzveidības saglabāšana un cilvēku dzīves kvalitāte

     

    Paraugs5 Bioloģija

4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:818259
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 06.04.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 9 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Viena no fundamentālākajām analīzēm par biotas un cilvēku teritoriālajām attiecībām ir veikuši Gerardo Ceballos un Paul Ehrlich [1., 406.]. Tika izveidota izlase no zīdītājiem, kuru izplatība ir labi zināma, un izskaitļota to teritoriju sarukšana, izmantojot vēsturiskos datus. Viņi izvēlējās 173 sugas no kopumā 4650 zināmajām zīdītāju sugām – tātad reprezentēti tika 4 % zīdītāju sugas. Nebija pārsteigums, atsedzot vispārējo patiesību, ka zīdītāju iznīcība sakrita ar teritorijām, kur cilvēku populācija bija vislielākā. Šādi izcēlās Dienvidaustrumu Āzija un Indija, kur 60% teritorijās bija iznīkuši 75%-100% no vietējiem zīdītājiem cilvēku tiešas darbības rezultātā. Nozīmīgākie cēloņi tam bija mājvietas zaudēšana un izmedīšana. Āfrikā bija novērojamas citādas sakarības – lielākie zaudējumi netika sasaistīti ar cilvēku aktivitātēm. Lielākie zīdītāju zaudējumi tika novēroti Sahāras reģionā, kur, lai gan cilvēku blīvums ir mazs, medīšanas intensitāte ir liela. Būtisks faktors bija arī mājdzīvnieku – zālēdāju konkurence par nabadzīgajiem barības resursiem. Pētījuma galvenais secinājums bija tas, ka no analizētās 173 sugām 50 % bija pieredzējušas savas vēsturiskās dzīvesvietas zaudējumu cilvēku tiešas darbības rezultātā.
Ir novērojuma izteikta likumsakarība, ka mazākos Zemes platuma grādos ir lielāka biotas daudzveidība. Kāds var apskaust siltās zemes tikai ieraugot, cik bagātīgi ir tropiskie džungļi, kamēr cits var novērtēt Latvijas daudzveidīgo dabu tikai pēc pabūšanas nabadzīgajā ziemeļu tundrā.
Viens, kas izskaidro to, ir teritorija – mazākos platuma grādos ir lielākas sauszemes platības. Lielāka platība nosaka arī lielāku daudzveidību, jo:
Pastāv vairāk ģeogrāfiskās barjeras, bet attīstības princips ir barjeru pārvarēšana;
Sugām ar lielāku areālu ir lielāka ģenētiskā daudzveidība;
Notiekot ārējo apstākļu anomālijām, ir iespēja izglābties citur (dinozauriem tas gan neizdevās, kaut gan dzīvoja uz lielā Pangejas kontinenta);
Lielākos apgabalos ir lielākas dzīvo organismu populācijas, tādēļ sugu rašanās ir daudz ātrāka, nekā izmiršana [5.].

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −7,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1115171
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties