Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:784682
 
Vērtējums:
Publicēts: 11.02.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Nelegālās nodarbinātības jēdziens un būtība    6
  Nelegālās nodarbinātības rašanas cēloņi un problēmas    8
  Problēmas iespējamie risināšanas varianti    10
  Nelegālās nodarbinātības novērtējums Latvijā    11
Darba fragmentsAizvērt

Ēnu ekonomikā (valsts ekonomikas daļā, kurā darījumu transakcijas noris ārpus oficiālās grāmatvedības) pastāv divi termini: nereģistrēta nodarbinātība un nelegalā nodarbinātība.
Latvijā vēl līdz šodienai nepastāv vienota nereģistrētās nodarbinātības definīcija, kas tiktu plaši izmantota visās valsts institūcijās un nevalstiskajās organizācijās. Līdz ar to atšķirīga ir arī izpratne par nereģistrētās nodarbinātības jēdzienu un tās formām, kas neapšaubāmi mazina tās novēršanas pasākumu efektivitāti. Bieži vien terminu „nereģistrēta” nodarbinātība aizstāj ar „nelegālu” nodarbinātību, radot sajukumu terminoloģijā. Analizējot dažādus avotus, autori izsecināja, ka definīcijai „neregistrēta nodarbinātība” ir plašāka nozīme, bet terminam „nelegāla nodarbinātiba” ir daudz saurāka nozīme.
Nereģistrēta nodarbinātība ir nodarbinātība bez darba līguma vai ar darba līgumu, kas nav noformēts atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem (nelegālā nodarbinātība), ar daļēji nenomaksātiem nodokļiem un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām („aplokšņu alga”, pašnodarbināto atalgojuma un honorāru daļa, par kuru netiek nomaksāti nodokļi) un nodarbinātība virs darba līgumā noteiktā laika, par kuru netiek veikta darba samaksa (nepilnīga darba laika uzskaite).
Nereģistrētā nodarbinātība ir plaši praktizēta un atzīta parādība, kas sakņojas kultūras tradīcijās, un ir nozīmīgs iedzīvotāju ienākumu avots. Nereăistrētās darba aktivitātēs iesaistītie iedzīvotāji, visbiežāk, strādā arī legālā darba vietā. Lielākā daļa cilvēku darba attiecībās nereģistrētajā nodarbinātībā iesaistās uz neilgu laiku. Nereģistrētā nodarbinātība ir novērota visās vecuma grupās. Nelegālā darbā tirgū pastāv pieprasījums pēc nekvalificēta darbaspēka, kas nodrošina zemus ienākumus
Darbinieku var uzskatīt par nereģistrētu, ja piemērojams vismaz viens no šādiem kritērijiem:
a) darbinieks veic vai piedalās nereģistrētā uzņēmējdarbībā (pilnīgi nereģistrētais
darbinieks) (nereģistrētā uzņēmējdarbība ir saimnieciska darbība, kuru peļņas gūšanas nolūkā veic persona vai personu grupa, kura to veic, nereģistrējot atbilstoši pastāvošajiem normatīvajiem aktiem);
b) darbinieks tiek nodarbināts pie reģistrēta darba devēja, bet nav reģistrēts atbilstoši valsts likumdošanai un normatīvajiem aktiem, t.i., bez darba līguma (pilnīgi nereģistrētais darbinieks).…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties