Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:742066
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 24.05.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Hromosomu aberācijas, definīcija.
Hromosomu aberācijas ir pārmaiņas hromosomu struktūrā, tas var atklāt mikroskopējot preparātus.

Cilvēka hromosomu preparātu gatavošanas metodes.
Ir divu veidu preparātu gatavošanas metodes: 1) tiešā preparātu gatavošana – kaulu smadzeņu šūnas, asins šūnas, horija bārkstiņu šūnas, amnija šķidruma šūnas; 2)preparātu gatavošana pēc šūnu kultivēšanas – ir īslaicīgas kultūras (limfocīti jākultivē 3 dienas) un ilglaicīgas kultūras (ādas fibroblastus, amniocītus, horija bārkstiņu šūnas jākultivē 1-2 nedēļas).

Hromosomu analīzes metodes (skat. arī grāmatiņā “Eikariotu šūna “ 2. daļa).
1) hromosomu krāsošanas metodes:
vienmērīgi krāsotas hromosomas – Var atpazīt pēc hromosomu morfoloģiskajām pazīmēm – garuma, centromēras atrašanās vietas, sekundārajām iežmaugām. Pēc šādas metodes var identificēt nelielu skaitu hromosomu (cilvēkam: 1,3,9,16,17,18, Y). Ar šo metodi var konstatēt hromosomu skaita izmaiņas, bet nevar diagnosticēt strukturālās izmaiņas
diferenciāli krāsotas hromosomas – metodes radīja zviedru histoķīmiķis Kaspersons 70-to gadu sākumā. Fluoroscentās krāsvielas saistās ar DNS molekulām un nokrāso hromosomas nevienmērīgi. Spilgti krāsoti posmi mijas ar blāvākiem. Dažāda spilgtuma un platuma joslu zīmējums katram hromosomu pārim atšķiras – ļaujot identificēt visas cilvēka hromosomas. Nepieciešams fluoroscentais mikroskops. Q-metode – krāsojums ar fluorohromu akrihīnu. Dažāda spilgtumā nokrāsotas joslas – Q-segmenti. G-metode – krāsojums ar Gimzas krāsu. Nepieciešama speciāla hromosomu apstrāde. Mikroskopa redzamas hromosomu šķērssvītriņas – G-segmenti
Metafāzes hromosomu analīze – šajā šūnas cikla posmā hromosomas redzamas vislabāk. Diferenciāli krāsotās hromosomās redz ~ 400 segmentiem.
Prometafāzes un profāzes hromosomu analīze – šajos posma hromosomas nav spiralizētas un tādēļ garākas, kas ļauj labāk saskatīt izmaiņas tajās. Diferenciāli krāsotās hromosomās var redzēt ~ 800-900 segmentiem. Metode ir ļoti laikietilpīga un sarežģīta. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties