Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:653552
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 30.01.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 8 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Jonizējošais starojums un aizsardzība pret to    4
  Drošības normas profesionālajiem apstarojumiem un citām iedzīvotāju kategorijām    4
  Pretradiācijas aizsardzības pasākumu pilnveidošana    5
  Audu un orgānu klasifikācija pēc to radiojutības; mērvienības    6
  Radiācijas fons un tā novērošana Latvijā    7
  Radona gāze    9
  Secinājumi    11
  Izmantotā literatūra    12
Darba fragmentsAizvērt

8. Secinājumi
Jonizējošais starojums ir visapkārt. Tas var būt gan dabisks, gan mākslīgs. No mākslīgā starojuma, kas visbiežāk ir sastopams ārstniecības iestādēs, izsargāties var ar apģērbu, speciālo apģērbu, iekārtām, izmantojot blīva materiāla aizsargsienas.
Valstī ir izstrādāti likumi, kas jāievēro, strādājot ar radiācijas avotiem, tomēr ir vēl nepieciešama pretradiācijas aizsardzības pilnveidošana, lai mazinātu radiācijas ietekmi uz cilvēka veselību.
Radiāciju mēra Grejos - efektīvā starojuma doza, Zīvertos - absorbētā doza un Rentgenos - jonizējošā starojuma iedarbības uz sausu atmosfēras gaisu. Jau 3-5 zīverti liela doza var izraisīt cilvēka nāvi. No audiem un orgāniem visjutīgākais pret radiāciju ir auglis. Ja radiācija iedarbojas uz embriju, var rasties nopietnas slimības, pat kroplības. Vislielāko radiācijas devu var izturēt plaušas un vairogdziedzeris. Gada laikā cilvēks saņem 200 milirentgenus lielu dozu.
Radiācijas fons Latvijā nav ļoti atšķirīgs no Pasaules radiācijas fona. Pie dabiskā pieder ūdens un pārtika, radona gāze, radioaktīvie materiāli un kosmiskais starojums, bet pie mākslīgā – celtniecības materiāli, cigaretes, atomelektrostacijas, kodoldegviela, izmeši un medicīnā izmantotā tehnika.
Novērošanai valstī tiešsaistes režīmā tiek darbinātas 15 automātiskās gamma starojuma monitoringa stacijas. Latvijā radiācijas fons ir 10-15 mikrorentgeni stundā. Tā ir salīdzinoši nepiesārņota, tāpēc lielākie piesārņotāji varētu būt uz Zemes nokritis mākslīgais pavadonis, avārija valsts teritorijā, neatļautu darbību gadījumā ar kodolmateriāliem.
Radons ir gāze bez smaržas, krāsas un garšas. To nevar ieraudzīt vai nogaršot, tāpēc cilvēki par to uzzināja tikai nesen. Radona gāze labi šķīst ūdenī, eļļā, pat dūņās; tā ir smaga gāze – 7,5 reizes smagāka par gaisu. Ja radona saturs augsnē nepārsniedz 5000 Bq/m3, var būvēt mājas un nedomāt par pretradona aizsardzības pasākumiem. Kad radona aktivitāte augsnē sasniedz 5000-10000 Bq/m3, nepieciešama radona aizsardzība.
Radons var iekļūt mājā arī ar pazemes ūdeņiem vai dabas gāzi. Dziļajos horizontos radioaktivitāte vienmēr ir paaugstināta, tāpēc arī ūdens un gāze var būt radioaktīvi. Pirmā telpa, kur ieplūst radons, ir pagrabs. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties