Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:614703
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 18.06.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 10 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    4
  Trešā atmoda- notikumi, kas veicināja Latvijas neatkarību    6
  Helsinki-86    7
  „Mikrofona” aptaujas simboliskā nozīme    13
  Atmodas laika ‘Mikrofons’    13
  Izmantotā literatūra    17
  Pielikums    18
  Tik un tā    23
Darba fragmentsAizvērt

Trešā Atmoda nereti tiek saukta par Dziesmoto revolūciju. Savā darbā izvēlējos aplūkot Mikrofona aptaujas fenomenu un to, kā dziesma bija viens no veidiem, kā saglabāt patriotismu un to izrādīt pat tad, kad valda cenzūra un vārda nebrīve. Psihoanalītiķis Jānis Gailis savā rakstā caur psihoanalīzes prizmu palūkojas uz latviešu tautas, Latvijas valsts un valstiskuma veidošanās, attīstības un pastāvēšanas vēsturiskajiem aspektiem. Kāda bija dziesmas un dziedāšanas funkcija, kad brīžiem, esot uz barikādēm un gaidot OMON un padomju tankus, cilvēkus pārņēma trauksme? Autors raksta: „Šādā brīdī dziedāšana, paradoksālā kārtā, mazina bailes un mobilizē. Kādēļ? Tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt – iedomātais aspekts – kopības, vienotības sajūta, kuru rada kopīga dziedāšana. Citreiz arī simboliskais aspekts, piemēram, dziesmu tekstu dēļ, kas ietver daudziem būtiskus balstapzīmētājus. Tomēr visbūtiskākais ir trešais – reālais aspekts – fakts, ka dziedot cilvēki izvairās no pasivitātes – no lielgabalgaļas sajūtas. Tātad, dziedot – aktīvi liekot lietā balss dziņu – cilvēks pārstāj būt, šis te, objekts – lielgabalgaļa, lai uzņemtos dziņas subjekta subjektīvo pozīciju. Un trauksmes sajūta pazūd. Protams, situācija nebūt nav mazāk bīstama, bet trauksmes sajūtas vairs nav. Ir skaidra galva, iespējams reāli novērtēt situāciju un pieņemt pareizos lēmumus.1”
Arī Māra Zālīte atzīst, ka latvieši neatkarību sasnieguši caur kultūru: „Mēs nepacēlām nevienu ieroci, mēs neizlējām nevienu pretinieka asinslāsi (kaut gan lija mūsu asinis Viļņā un Rīgā). Trīs Baltijas tautas tukšām rokām stāvēja pretī tankiem, toties viņu dvēseles bija pilnas ar mīlestību pret savu zemi un brīvības mīlestību. Cilvēki ar saviem dzīvajiem, siltajiem, neaizsargātajiem ķermeņiem piepildīja ielas un laukumus, un, gatavībā upurēties, dziedāja. Es uzskatu, ka Baltijas tautu dziesmotā revolūcija ir fenomens Eiropas vēsturē, kas parādījis alternatīvu pasaules pārveidošanas modeli – diametrāli pretēji faustiskajam – pasaules pārveidošanu caur kultūru…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties