Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
7,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:543065
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 10.02.2015.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

40. Pēclikumdošanas socioloģija un tās ietekme uz tiesību efektivitāti.
Vislielākā pieredze un teorijas attīstība Eiropā ir notikusi attiecībā uz pēclikumdošanas (ex post) novērtēšanu. Šie pētījumi ir vērsti uz jau pieņemto likumu novērtēšanu, kā arī šo likumu ietekmi. Tātad tiek pētīti jau notikuši fakti un izmaiņas, kas bieži kā izejas punktu atzīmē konkrētā likuma pieņemšanas laiku.
Pēclikumdošanas novērtēšanā izšķirošā nozīme ir pilnīgas informācijas esamībai un pieejamībai. Ja tiek konstatēts, ka nav iespējams iegūt ticamus datus, vai arī tie nav tikuši apkopoti, tad pēclikumdošanas novērtēšanas vērtība ir apšaubāma. Bieži pēclikumdošanas novērtēšana tiek veikta novēloti, līdz ar to nevar vairs kalpot par noderīgu likumdevēja padomdevēju.
Šim novērtēšanas veidam raksturīgas šādas metodes: rakstisko dokumentu analīze, padziļinātās intervijas, aptauju veikšana (tiek aptaujāti gan normatīvo aktu ieviesēji, gan mērķauditorija, gan eksperti), dalībnieku novērošana (piemēram, sinhronie un diahroniskie statistiskie salīdzinājumi starp mērķauditoriju un sabiedrības daļu, kuru neietekmē juridiskās izmaiņas), prakses apkopošana, statistiskā analīze, ekonometrisko modeļu pielietošana un sistēmas analīze.
Interesantu piemēru ex post novērtēšanā devis tiesību zinātnieks K. van Aekens saistībā ar 1994. gadā Beļģijā ieviesto autovadītāju alkohola daudzuma asinīs samazinājumu. Kā secināja ex post novērtētāji, konkrētās likuma normas efektivitāte bija jūtama tikai pirmos trīs mēnešus, pēc kuriem atkal paaugstinājās alkohola reibumā izraisīto negadījumu statistika. Vairāki tiesību sociologi šo fenomenu ir saistījuši ar gluži vienkāršu izskaidrojumu: ja paralēli likuma izmaiņām notiek arī plaša sociāla kampaņa un iesaistīto valsts institūciju pastiprināta kontrole, tad vismaz īslaicīgi tiek panākts vēlamais rezultāts. Tomēr ar likumu visbiežāk likumdevējs vēlas sasniegt pastāvīgu paklausību, „tā kā stingra ieviešana ir dārga, un var pat izraisīt sociālu kļūdu.
Nīderlandē ir ticis ieviests jauns pētījumu veids, tā dēvētais „atgriezeniskās saites pētījums, lai noskaidrotu, kāda bijusi ex ante novērtējumu kvalitāte. Lai novērtētu ex ante prognožu ticamību un kvalitāti, tās tika salīdzinātas ar ex post rezultātiem. Tādējādi tika kombinētas prospektīvās un retrospektīvās novērtēšanas metodes.
Latvijā tiesību normu novērtēšanas teorija un prakse līdz šim ir attīstījusies daļēji.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties