Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:525207
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 05.01.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Pēc elementu izplatības Zemes garozā silīcijs ieņem 2. vietu, taču dabā brīvā veidā nav sastopams. Silīcijs ir minerālu un iežu pamatelements. Dabas ūdeņos savienojumu veidā ir līdz 3g/m3 silīcija. Dzīvajos organismos visvairāk silīcija uzkrājas kramaļģes, sūkļos, radiolārijās, kosās, palmās, nedaudz arī kaulos. Silīcijs veido pāri 800 minerālu, no kuriem savus darbarīkus un primitīvās mītnes darinājis jau pirmatnējais cilvēks. Silīcijs kā elements kļuva pazīstams tikai 1824. gadā, kad to brīvā veidā izdalīja izcilais ziedru ķīmiķis Jens Bercēliuss.
Arī dzīvos organismos silīcija savienojumus konstatēja vēl pirms paša elementa atklāšanas, pie tam agrāk par citiem makroelementiem. 1789. gadā publicēti pirmie novērojumi par silīcija dioksīda jeb kramzemes atklāšanu jūras organismos – sūkļos. Gadu vēlāk aprakstīti bambusa izdalījumi, t.s. tabaširs, kas sastāv no tīra amorfa silīcija dioksīda. Taču praktiski augu pasaules silīcija dioksīda izmantošanai ir daudz senāka vēsture. Tabaširs bija pazīstams jau senajā ķīnā un Indijā kā ārstniecības līdzeklis. Brazīlijas indiāņi kopš seniem laikiem, gatavojot keramikas izstrādājumus, māliem lika klāt dažu tropisko augu pelnus, kas bagāti ar silīcija dioksīdu. Ar silīciju visbagātākie augi – kosas – izsenis lietoti trauku beršanai un koka pulēšani. …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −1,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1198424
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties