Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
5,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:426794
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 12.02.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Nodokļu funkcionēšana    4
2.  Nosacījumi nodokļu sistēmā    7
3.  Nodokļu klasifikācija jeb struktūra    10
3.1.  Netiešie nodokļi    11
3.1.1.  Pievienotās vērtības nodoklis    11
3.1.2.  Muitas nodoklis    17
3.1.3  Akcīzes nodoklis    17
3.2.  Tiešie nodokļi    21
3.2.1.  Nekustamā īpašuma nodoklis    21
3.2.2.  Iedzīvotāju ienākuma nodoklis    23
3.2.3.  Uzņēmuma ienākuma nodoklis    26
3.2.4.  Sociālās apdrošināšanas maksājumi (sociālais nodoklis)    27
3.2.5.  Dabas resursu nodoklis    28
3.2.6.  Vieglo automobiļu un motociklu nodoklis    30
  Secinājumi    32
  Izmantotā literatūra    33
Darba fragmentsAizvērt

Mājsaimniecības un uzņēmuma aplikšana ar nodokļiem nav pašmērķis, bet ir līdzeklis valsts dažādu mērķu realizēšanai. Aplikšanai ar nodokļiem ir instrumentāla loma, kuru valsts uzņemas, pamatojoties uz noteiktām funkcijām, kuras tai uzdevusi sabiedrība. Un šīs funkcijas padotas vēsturiskajām pārmaiņām.
Nodokļu funkcija ir tieši formulēts uzdevums, kuru pārņem valsts, lai ieviestu dzīvē nodokļu politikas mērķus un, reizē ar to, realizētu sabiedrības politiku. Pirmajā vietā, vēsturiski apskatot, ir fiskālie mērķi – līdzekļu radīšana, kurus akceptējuši arī nacionālekonomisti (pirmām kārtām Ādams Smits). Ā. Smits valstij noteica noteiktus uzdevumus, pie kam tai bija jārūpējas par nepieciešamo naudas līdzekļu radīšanu: dominēja fiskālais nodokļu mērķis.
Blakus klasiskajam „fiskālajam” nodokļu mērķim vēsturiskajā attīstības procesā izvirzījās tālāki ekonomiskie mērķi, kurus šodien dažreiz literatūrā apzīmē par iedarbības funkciju. Jeb kā Ā. Vāgners blakus fiskālajam nodokļu mērķim propagandēja sociālpolitisko nodokļu mērķi. Ar nodokļu instrumentāriju vajadzēja pārdalīt tirgus ienākumus, lai ar rīcībā esošo ienākumu nivelēšanu (izlīdzināšanu) novērstu masu nabadzību.
Blakus sociālpolitiskajam nodokļu mērķim ir vēl tālāka iedarbības funkcija, kura spilgtāk izpaužas, attīstoties ekonomiskajai teorijai: kā piemēru minot konjunktūrpolitisko (nodarbinātības politika), kuru pārstāvēja Keinss, bet vēlāk kompensātorisko nodokļu politikas pārstāvji (sevišķi A. Hansens).
Tieši jaunākos laikos savu nozīmi pastiprina allokācijas politikas nodokļu mērķi (sevišķi orientētie uz piedāvājumu, pretēji uz pieprasījumu orientētai politikai). Šeit bieži mēģina panākt nodokļu priekšrocības, kuras nonāk subsīdiju veidā, iespaidojot saimniecības struktūru, lai novirzītu resursus noteiktos virzienos.1
Nodokļu funkcijas:
nodokļi ir nepieciešami, lai segtu valsts izdevumus, kas ir ļoti daudzveidīgi. Jo lielāki valsts izdevumi, jo vairāk nepieciešami nodokļi.
atsevišķas preces: tabaka, alkohols tiek aplikti ar akcīzes nodokli, lai ierobežotu nevēlamu preču patēriņu. Ja ar ierobežošanu neveicas, tad šis nodoklis segs sociālās izmaksas, kas nepieciešamas alkoholiķu un smēķētāju ārstēšanai.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties