Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:421166
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 15.04.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

1. Kas ir demokratizācijas viļņi un kāpēc tie attīstās viļņveidīgi?
Demokrātija pastāv tādā valstī, kur valdība tiek iecelta brīvu, taisnīgu, periodisku vēlēšanu ceļā, kas ir demokrātijas esence. Protams, ar vēlēšanu veida noteikšanu vien nevar klasificēt valstī pastāvošo iekārtu, jo demokrātiju vēl raksturo iedzīvotāju kontrole pār politiku, atbildīga valdība, taisnīgums un atvērtība politikā, informēta un racionāla diskusija, vienlīdzīga līdzdalība un vara un citas pozitīvas sabiedriskas īpašības. Šai, demokrātisku vēlēšanu ceļā ievēlētai valdībai, ir jābūt arī tiesībām un pilnvarām lemt un rīkoties. Kā arī demokrātisku un arī nedemokrātisku režīmu raksturo tā stabilitāte un noturība.
Moderna demokrātija nav vienkārši ciemata, cilts vai pilsētvalsts demokrātija, tā ir demokrātija nacionālā valstī un tās aktualizēšanās ir saistīta ar nacionālas valsts attīstību. Anglijas revolūcijas raksturīga iezīme bija demokrātiskas idejas un kustības, bet tas nenozīmēja to, ka Anglija kļuva demokrātiskāka. Vēl 1750.gadā neviena institūcija nacionālā līmenī Rietumos neeksistēja, bet 1990.gadā šādas institūcijas eksistēja jau vairākās valstīs, kas attīstījās demokratizācijas viļņa rezultātā.
Demokratizācijas vilnis ir pāreju no nedemokrātiska uz demokrātisku režīmu kopums, kas notika noteiktā laika periodā un kas skaitliskā ziņā ir nozīmīgs, attiecībā pret pretēja virziena transformāciju. Vilnis parasti arī iekļauj politiskās sistēmas liberalizācijas procesu vai daļēju demokratizāciju, kā rezultātā valstis nekļūst par pilnīgām demokrātijām. Kā arī pēc šāda demokratizācijas viļņa, parasti dažās valstīs notiek arī atgriezeniska darbība un pāreja uz mazāk demokrātisku vai autoritāru, totalitāru režīmu. Modernajā pasaulē ir bijuši trīs demokratizācijas viļņi, kur katrs no tiem ir ietekmējuši relatīvi mazu valstu skaitu. Par demokrātisku režīmu valstis pārtapa arīdzan ne demokratizācijas viļņa ietvaros. Nav iespējams precīzi noteikt datumus, kad demokratizācijas vilnis aizsākās un kad beidzās. Tomēr, pirmais garais demokratizācijas vilnis norisinājās laika periodā no 1828.gada līdz 1926.gadam. Pirmais apgrieztais vilnis notika no 1922.gadam līdz 1942.gadam. Otrais, īsais demokratizācijas vilnis notika no 1943.gada līdz 1963.gadam, bet šī viļņa apgrieztais process norisinājās no 1958.gada līdz 1975.gadam. savukārt, trešais demokratizācijas vilnis aizsākās 1974.gadā.
Pirmā demokratizācijas viļņa pirmsākumi ir meklējami Amerikas un Franču revolūcijās. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties