Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
  • Pieteikumu par šķīrējtiesas nolēmuma piespiedu izpildi atteikuma problemātika

     

    Diplomdarbs85 Tiesības

21,48 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:323458
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 10.01.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 75 vienības
Atsauces: Ir
Laikposms: 2000. - 2010. g.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    9
1.  Patērētāja institūts un patērētājs kā strīdus puse šķīrējtiesas procesā    14
1.1.  Patērētāja jēdziens    15
1.2.  Patērētāja tiesības šķīrējtiesas procesā    19
2.  Sekas sakarā ar šķīrējtiesas līgumā vai Civilprocesa likuma D daļā noteiktā šķīrējtiesas procesa pārkāpšanu    27
2.1.  Procentu piedziņa līdz sprieduma izpildei (izsoles dienai)    29
2.2.  Saistību tiesību izbeigšanās un līgumisko procentu piedziņa    34
2.3.  Šķīrējtiesas sprieduma motivējums un tā trūkums kā iemesls izpildu raksta izsniegšanas atteikumam    39
2.4.  Šķīrējtiesas sprieduma koriģēšanas nepieļaujamība un solidāras atbildības institūta problemātika    44
3.  Līgumsoda samērīgums šķīrējtiesu spriedumos    60
3.1.  Līgumsoda institūta attīstības tendences    60
3.2.  Līgumsodi šķīrējtiesu spriedumos un vispārējās jurisdikcijas tiesas kompetences robežas    65
3.3.  Sabiedriskās kārtības institūta piemērošanas perspektīvas    73
4.  Pieteikuma par šķīrējtiesas nolēmuma piespiedu izpildīšanu daļēja apmierināšana    78
  Secinājumi un priekšlikumi    88
  Izmantotās literatūras un avotu saraksts    94
  Darbā lietotie saīsinājumi    101
Darba fragmentsAizvērt

Šķīrējtiesas nolēmums kā strīda noregulējuma paņēmiens vēsturiski uzskatāms pat par senāku nekā valsts tiesu institūciju nolēmumi.1 Mūsdienās šķīrējtiesas institūts savu aktualitāti ne tikai nav zaudējis, bet savā attīstībā ir pārkāpis valstu robežas, kļūstot arī par starptautisku strīdu risināšanas instrumentu.
Modernajā sabiedrībā šķīrējtiesa ir plaši atzīts un izmantots mantisko strīdu noregulēšanas veids. Šķīrējtiesa, atšķirībā no vispārējās jurisdikcijas tiesas, ir nevalstiska juridiska institūcija, kas izskata un izspriež tai pakļautās civillietas.2 Lietu piekritību šķīrējtiesai nosaka pušu vienošanās par strīda nodošanu šķīrējtiesai – šķīrējtiesas līgums.
2010.gada oktobrī, laikā, kad tapa šis ievads, pēc Uzņēmumu reģistra mājas lapā pieejamās informācijas Latvijā bija reģistrētas 199 pastāvīgās šķīrējtiesas.3 Salīdzinot ar citām valstīm, šis pastāvīgi darbojošos šķīrējtiesu skaits ir uzskatāms par ārkārtīgi lielu.4 Tas liecina arī par to, ka civiltiesisku strīdu izšķiršana šķīrējtiesās Latvijā ir ļoti izplatīta. Pats par sevi tas būtu vērtējams pozitīvi, jo strīdu risināšana šķīrējtiesā ir daudz ātrāka, salīdzinot ar vispārējās jurisdikcijas tiesām, turklāt būtiski atslogo valsts tiesu darbu. Tomēr, ja šķīrējtiesas procesā zaudējusī puse labprātīgi neizpilda šķīrējtiesas nolēmumu, otrai pusei ar pieteikumu par izpildu raksta izsniegšanu ir jāvēršas vispārējās jurisdikcijas tiesā. Tiesai tad ir pienākums vērtēt pieteikuma saturu un tam pievienotā šķīrējtiesas nolēmuma tiesiskumu, nepieciešamības gadījumā, sastopoties ar kādu no Civilprocesa likuma5 (turpmāk tekstā – Civilprocesa likums) 536.pantā iekļautajiem atteikuma pamatiem – atsakot izpildu raksta izsniegšanu.
Saskaņā ar Tiesu administrācijas apkopoto statistikas pārskatu par pieteikumu par izpildu rakstu izsniegšanu, pamatojoties uz šķīrējtiesas spriedumu iesniegumu skaitu rajona (pilsētas) tiesās, pēdējos gados tas pastāvīgi ir turējies virs 3000 pieteikumiem gadā. 2007.gadā visās pirmās instances tiesās Latvijā kopumā saņemti 3061, 2008.gadā 3537, savukārt 2009.gadā 3280 pieteikumi par šķīrējtiesas nolēmumu piespiedu izpildi. No visiem saņemtajiem pieteikumiem 2007.gadā izpildu raksta izsniegšana atteikta 1750 jeb 48% gadījumu, 2008.gadā 791 jeb 23% gadījumu, savukārt 2009.gadā – 1001, kas atbilst 31% no visiem izskatītajiem pieteikumiem.6
Apkopotā statistika, pirmkārt, apstiprina iepriekš pausto pieņēmumu, ka šķīrējtiesās tiek izšķirts ievērojams skaits strīdu. Bez tam, kā jau minēts, šie dati sniedz informāciju tikai par labprātīgi neizpildītajiem šķīrējtiesu nolēmumiem, ar kuriem prasība apmierināta, tātad kopējais šķīrējtiesās izšķirto civiltiesisko strīdu skaits ir vēl lielāks. Otrkārt, statistikas dati pārsteidz ar lielo pieteikumu par šķīrējtiesas nolēmumu piespiedu izpildi atteikumu skaitu. Šis fakts vēl jo vairāk izbrīna tādēļ, ka Civilprocesa likuma 536.pants paredz strikti noteiktus procesuāla rakstura pārkāpumus, kuros tienesis atsaka izpildu raksta izsniegšanu, un tie ir:
1)“konkrēto strīdu var izšķirt tikai tiesa;
2)šķīrējtiesas līgumu noslēgusi rīcībnespējīga persona;
3) šķīrējtiesas līgums likumā noteiktajā kārtībā ir atcelts vai atzīts par spēkā neesošu;
4)pusei nebija pienācīgā veidā paziņots par šķīrējtiesas procesu vai tā citu iemeslu dēļ nevarēja iesniegt savus paskaidrojumus un tas būtiski ietekmējis šķīrējtiesas procesu;
5)pusei nebija pienācīgā veidā paziņots par šķīrējtiesnešu iecelšanu un tas būtiski ietekmējis šķīrējtiesas procesu;
6)šķīrējtiesa netika izveidota vai šķīrējtiesas process nenotika atbilstoši šķīrējtiesas līguma vai šā likuma D daļas noteikumiem;
7)šķīrējtiesas nolēmums pieņemts par strīdu, kurš nav paredzēts šķīrējtiesas līgumā vai kurš neatbilst šķīrējtiesas līguma noteikumiem, vai arī tajā ir izšķirti jautājumi, kurus neietver šķīrējtiesas līgums. Šādā gadījumā izpildu rakstu var izsniegt tajā šķīrējtiesas nolēmuma daļā, kura atbilst šķīrējtiesas līgumam, ja vien to var nošķirt no jautājumiem, kas nav ietverti šķīrējtiesas līgumā.”…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −42,96 €
Materiālu komplekts Nr. 1236862
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties