Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:259452
 
Vērtējums:
Publicēts: 26.10.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

9.Reprodukcijas funkcijas, to hormonālā vadība. Hipotalāma – hipofīzes – gonādu hierarhiskā sistēma (ass). Gonadotropīnu atbrīvotājhormona pulsējošā sekrēcija; faktori, kas to ietekmē. Olnīcu un dzemdes cikli, to hormonālā vadība: LH, FSH, estrogēni, progesterons. Testosterons - androgēns hormons un universāls anabolisma stimulators.
Reprodukcijas funkcijas: 1)dzīmumšūnu veidošanās; 2)dzimumakts; 3)apaugļošana; 4) grūtniecība; 5) embrija un augļa attīstība un augšana; 6)laktācija; 7)seksuāli diferencēta uzvedība, instinkti, ģimenes organizēšana, bērna kopšana.
Hipotalāma-hipofīzes-gonādu ass: hipotalāma priekšējas daivas neironi izdala gonadotropīna atbrībotājhormonu (petīdhormons) asinīs. Tas stimulē gonadotropisku hormonu izdalīšanu no adenohipofīzes neironiem. Tie hormoni ir folikulstimulējošais hormons un luteinizējošais hormons, kuri regulē dzimumdziedzeru funkcijas.
Gonadotropīnu atbrīvotājhormona pulsējošā sekrēcija: pulsāciju ģenerātors atrodas hipotalāma nucl.arcuatus apvidū; tas strādā patstāvīgi pateicoties spontānai ritma ģenerēšanai, bet to frekvenci ietekmē neironāli un hormonāli faktori, un tā ir atšķirīga menstruālā cikla dažādās fāzēs. Grūtniecības un laktācijas laikā ģenerātors ir apstādināts. Sievišķā organismā GnRH pulsāciju biežums (6O min, mainās atkarībā no ovariālā cikla fāzes) ir augstāks kā vīrišķā (90 min).
Olnīcu un dzemdes cikli, to hormonālā vadība: Olnīcu cikls – olnīcu ģeneratīvas un endokrīnās funkcijas periodiskās pārmaiņas. To ietekmē folikulstimulējošā hormona un luteinizetājhormona sekrēcijas intensitāte cikla ilgums ir aptuvēni 28 dienas. LH: nobrieduša folikula ovulācija, dzeltenuma ķermeņa veidošanas, androgēnu veidošanas tēkas šūnās; FH: folikulu augšana un attīstība, estrogēnu veidošanās grnulozās šūnās. Estrogēni un adrogēni arī ietekmē olnīcu darbību. Dzemdes cikls raksturo izmaiņas dzemdes endometrijā, kuras notiek estrogēnu un progesteronu ietekmē. Izšķir proliferācijas (estrogēni stimulē funkcionāla slāņa atjaunošanas), sekrēcijas (dzeltenuma ķermeņa hormona, progesterona, ietekmē notiek pārmaiņas, kas sagatavo endomētriju olšūnas implantācijai), menstruācijas fāze (progesterona stimulācijas trūkums, funkcionālā slāņa deskvamācija).
Testosterons: sekretē sēklinieku Leidiga šūnas un nelielā daudzumā - olnīca. Tam piemīt anabolismu stimulējošā funkcija, jo notiek slāpekļa savienojumu uzkrāšanos beztauku audos gan saistībā ar pastiprinātu proteīnu sintēzi, gan palēninātu proteīnu noārdīšanos.

10.Eikosanoīdi – šūnu savstarpējo komunikāciju un intracellulārie signāli. Eikosanoīdu pamatgrupas: prostaglandīni, prostaciklīni, tromboksāni un leikotriēni. Eikosanoīdu regulējoši ietekmju piemēri.
Eikosanoīdi: hormoni, kurus producē ikviena šūna; tie ir neaizvietojamu aminoskābju omega3 un omega6 metabolīti; Eikosanoīdu 4 pamatgrupas: prostaglandīni (PG), prostaciklīni (PGI), tromboksāni (TX), leikotriēni (LT). Lielākai daļai eikosanoīdu ir specifiski G-proteīn-saistīti mebranālie receptori. Eikosanoīdi šūnā neuzkrājas. Efekti ir lokāl-specifiski, piem. dzemdes muskulatūras kontrakcijas, gludo muskuļu kontrakcijas, bronhospazms; termoģenēze.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties