Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
7,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:186004
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 28.06.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 11 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Vienlīdzīga darba samaksa
Vienlīdzīga darba samaksa ir svarīgs priekšnoteikums jebkura darba devēja veiksmīgai saimnieciskai darbībai. Nosakot nevienlīdzīgu darba samaksu, darba devējam:
jārēķinās ar sekām, kādas paredz DL 60.panta 2.daļa – darbiniekam ir tiesības prasīt atlīdzību, kādu darba devējs parasti maksā par tādu pašu darbu vai vienādas vērtības darbu;
jāatceras, ka nevienlīdzīga darba samaksa uzņēmumā izraisa nevajadzīgu spriedzi un konfliktus, kas mazina darbinieku darba spējas un nodara kaitējumu uzņēmuma darbībai kopumā.
Direktīva 75/117/ EEK konkretizē Līguma 141.pantā ietverto pamatprincipu par vienādu atalgojumu (darba samaksu), kā arī nosaka, ka vienlīdzīgs atalgojums jāmaksā ne tikai par vienādu darbu, bet arī par vienādas vērtības darbu. Direktīvas 75/117/EEK 1.pants paredz, ka vienlīdzīgs atalgojums Līguma 141.panta izpratnē nozīmē, ka par vienādu darbu vai vienādas vērtības darbu tiek maksāts atalgojums bez jebkādas dzimumu diskriminācijas. Ja profesijas, atalgojuma noteikšanai, tiek klasificētas, jāvadās pēc kopējiem kritērijiem gan sievietēm, gan vīriešiem un tā, lai tiktu izslēgta jebkāda diskriminācija pēc dzimuma.
LR Satversmes 107. pants - ikvienam darbiniekam ir tiesības saņemt veiktajam darbam atbilstošu samaksu, kas nav mazāka par valsts noteikto minimumu, kā arī tiesības uz iknedēļas brīvdienām un ikgadēju apmaksātu atvaļinājumu.
DL 60.pants paredz darba devēja pienākumu noteikt vienlīdzīgu darba samaksu vīriešiem un sievietēm par tādu pašu darbu vai vienādas vērtības darbu.
Kā noteikt, kas ir vienādas vērtības darbs?
Ikdienas izpratnē vienlīdzīgs atalgojums pārsvarā tiek saprasts kā vienlīdzīgs atalgojums par vienādu darbu. Tomēr, saskaņā ar direktīvu 75/117/EEK un DL 60.panta pirmā daļa vienlīdzīga atlīdzība pienākas ne tikai par vienādu, bet arī par vienādas vērtības darbu.
Efektīvākais veids darbu vērtības noteikšanai uzņēmumā ir amatu novērtēšana. Tā ir dažādu amatu salīdzināšana, ņemot vērā darba saturu, nosakot objektīvus kritērijus. Katra darbinieka spējas šādā vērtējumā netiek ņemtas vērā. No dzimuma neitrālie vērtēšanas kritēriji varētu būt:
Objektīvie amata novērtēšanas kritēriji:
1.zināšanas un prasmes;
2.fiziskās spējas;
3.garīgās spējas;
4.komunikācijas spējas;
5.saskarsmes spējas.
Jāpiebilst, ka novērtēšanas kritēriju izvēle un to ņemšana vērā ir atkarīga no tā, kāds amats tiek izvērtēts un kādām spējām ir nozīme konkrētajā darbā. Darba smagums vai muskuļu spēks kā atalgojuma kritērijs var būt vienīgi tad, ja veicamā darba būtība ir saistīta ar muskuļu spēku.…

Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties