Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:135880
 
Vērtējums:
Publicēts: 17.01.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    2
1.  Kas ir mūsu varā?    3
2.  Kas nav mūsu varā?    7
  Secinājumi    9
  Izmantotie avoti    10
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi
Analizējot Epiktēta izteikumus, nācu pie secinājuma, ka nereti tajos pamanāmas vairākas šķietamas pretrunas. Vienā ieteikumā Epiktēts aicina izslēgt sliktās domas ar uzskatu „Tas uz mani neattiecas”! Taču jau nākamajā izteikumā viņš māca, ka no negatīvās situācijas jāgūst sev labums, jāuztver tā kā iespēja gūt sev labumu. Sākumā varbūt šķiet – kur ir šī sakarība? Kāpēc man jācenšas gūt labums, ja reiz man pirms mirkļa tika mācīts domāt, ka tas uz mani neattiecas?
Salīdzinot dažādos Epiktēta aicinājumus, ieteikumus – sapratu, ka visam jāsākas cilvēka galvā. Pirmkārt, cilvēkam jāsaprot, ka tikai viņa varā ir veidot savus uzskatus. Kamēr viņš to nesapratīs, tikmēr viņa uzskati patiesībā būs vienkārši aizlienēti citu uzskati. Līdz ar to arī darbības var nebūt pareizās. Stoicisms māca cilvēkam veidot sevi, tātad – tas nav nekas slikts – saprast, ka līdz šim esi būtībā bijis pakļāvies citu domām, nevis ņēmis vērā savu iekšējo pārliecību. Galvenais ir saprast. Tas jau iezīmēs pareizā ceļa sākumu. Un, saskaņā ar stoicisma mācību un Epiktēta filozofiju – cilvēkam jāsaprot, ka nevis citi viņu līdz šim pakļāvuši, bet gan – viņš pats pakļāvies citiem. Jo tikai cilvēka paša varā ir veidot savas domas. Tātad – ja reiz esi bijis citu pakļautībā, meklē sistēmas iztrūkstošo posmu – kur Tava rīcība vai domas bijušas nepareizas, vai vienkārši – kur neesi ieklausījies sevī, bet pieņēmis svešu domu. Iespējams, ka šādi posmi būs ļoti daudzi. Taču ir iespējams to uztvert kā pieredzi, pamatni savu turpmāko uzskatu veidošanai. Jau ievadā minēju, ka viss ir sistemātisks. Viss ir pakārtots. Tāpēc cilvēkiem jāsaprot, ka pat vienas mazas lietas mainīšana ietekmēs ļoti daudz ko, tomēr – tajā pašā laikā jāsaprot, ka sistēmu veido miljoniem mazo lietu, un nevar gaidīt, lai visniecīgākā rīcība pēkšņi mainītu visu lielo sistēmu.
Epiktēta mācība ir noderīga, lai saprastu – es esmu atbildīgs par savām domām. Man jāņem negatīvās situācijas par pamatu pieredzei, un šī pieredze jāuztver kā gūts labums. Man jāsaprot, ka nav manā varā ietekmēt citu cilvēku domas, tomēr ar savu pozitīvo domu spēku varu cerēt, ka viņi paši sapratīs, vai un kas jāmaina. Man jāsaprot, ka viss ir pakārtots.
Ja katrs cilvēks to sapratīs – tas būs jaunas, labākas sistēmas sākums.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties