Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 10.06.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Bites', 1.
  • Referāts 'Bites', 2.
  • Referāts 'Bites', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Bites parasti dzīvo saimēs - ap desmit tūkstošiem īpatņu vienkopus. Saimē parasti ir viena auglīga mātīte - bišu māte, bet visas pārējās ir neauglīgas mātītes - darba bites. Vasaras periodā saimē ir arī daži simti tēviņu jeb tranu.
Kā notiek saimes attīstība?
Bišu māte kopā ar tēviņiem izlido no stropa īpašā kāzu lidojumā. Trans, kas apaugļojis māti, nobeidzas tūlīt, pārējie dzīvo 2 līdz 3 mēnešus, un vasaras beigās bites padzen tos no stropa.
Pēc kāzu lidojuma bišu māte katrā izvilktajā kāres šūnā iedēj pa oliņai (tā viņa turpina dēt visu savu mūžu). Vasarā māte izdēj 1200 - 1500 oliņu diennaktī. Oliņas ir divējādas: apaugļotas un neapaugļotas. No neapaugļotajām izaug trani, bet no apaugļotajām - darba bites un mātes. Kāpuru šūnas ir trejādas: pašas mazākās - darba bitēm, prāvākās - traniem, bet īpaša veida - mātēm.
Aptuveni pēc 3 dienām no olas izšķiļas bezkājaini, akli kāpuri - cirmeņi, kurus darba bites baro ar peru pieniņu (īpašu mutes dziedzeru sekrētu), vēlāk ar peru pieniņa, medus un ziedputekšņu maisījumu. Vēl pēc 5 - 6 dienām darba bites ar vasku aizvāko cirmeņu šūnas. Cirmeņi sāk iekūņoties un pārvēršas kūniņās, tad tie pakāpeniski kļūst tumšāki. Vispirms kļūst atšķiramas acis, pēc divu va triju nedēļu laikā no kūniņas iznāk jauna bite. Visa tās attīstība ir ilgusi 21 dienu.
Apaugļotās oliņas ir vienādas, taču dažos gadījumos no tām izaug auglīgas mātes, visos pārējos - darba bites. Viss atkarīgs no tā, kādos apstākļos attīstījies kāpurs - cirmenis, kādā šūnās tas atradies un ar kādu barību ēdināts. Mātes cirmenis visu laiku saņem īpašu barību - peru pieniņu un atrodas plašā šūnā. Darba bites cirmenis atrodas nelielā šūnā un tikai pirmajās dienās saņem izlases barību - peru pieniņu.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants