Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 09.12.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Nauda, banku sistēma un monetārā politika', 1.
  • Konspekts 'Nauda, banku sistēma un monetārā politika', 2.
  • Konspekts 'Nauda, banku sistēma un monetārā politika', 3.
  • Konspekts 'Nauda, banku sistēma un monetārā politika', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Naudas pieprasījums pieaugs, ja palielināsies saražoto preču apjoms, to cenas un maksa par pakalpojumiem un otrādi. Naudas pieprasījumu pirmām kārtām nosaka mājsaimniecību un uzņēmēju pieprasījums, liela nozīme naudas pieprasījuma veidošanā ir arī valdībai.
7. Otrā līmeņa banku veidi.
Pasaulē dominē divlīmeņu banku sistēma. Tās virsotnē atrodas centrālā banka, bet zemākā līmenī – dažāda veida komercbankas. Noteicošā loma banku sistēmā ir centrālai bankai, jo tā nodrošina kontroli pār naudas apgrozību. Komercbanku pamatfunkcijas ir nouldījumu piesaistīšana un kredītu izsniegšana. Bankas var tirgot arī vērtspapīrus un veikt citas operācijas. Komercbankas var būt universālas un specializētas. Universālās veic visu veidu banku operācijas, bet specializētās pievēršas viena vai dažu banku operāciju veidu veikšanai. Tās var būt investīciju, hipotēku, nozaru bankas utt.
8. Raksturojiet komercbanku aktīvu un pasīvu struktūru.
Par komercbankas darbību un tās finanšu situāciju var spriest pēc tās bilances. Tajā tiek parādīti bankas aktīvi un pasīvi, kas atspoguļo bankas aktīvās un pasīvās operācijas. Pasīvi ir bankas saistības pret noguldītājiem un īpašniekiem (pašu kapitāls). Abām bilances daļām ir jābūt nolīdzsvarotām. Komercbankās noguldītā nauda atrodas kustībā, jo to izmanto aizdevumiem. Tā kā noguldītāji ir tiesiski izņemt savus noguldījumus, tad visu noguldījumu summu nevar pārvērst kredītos. Ir jābūt naudas rezervēm. Rezerves ir tā nauda vai aktīvi, kas glabājas bankā skaidrā naudā vai arī depozītu veidā centrālajā bankā. Daļa no rezervēm paredzēta banku kārtējām vajadzībām, bet lielākā daļa tiek uzglabāta saskaņā ar likumdošanu.

Autora komentārsAtvērt
Atlants