Vērtējums:
Publicēts: 13.01.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Paraugs 'Interference un difrakcija', 1.
  • Paraugs 'Interference un difrakcija', 2.
  • Paraugs 'Interference un difrakcija', 3.
  • Paraugs 'Interference un difrakcija', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi:
Veicot šo darbu, mūsu uzdevums bija noteikt lēcas liekuma rādiusu, kas, pēc aprēķiniem, sanāca 0,946 ± 0,015m. Relatīvā kļūda aptuveni ir 1,6%, tomēr katram mērījumam gan relatīvā, gan absolūtā kļūda bija savādākas, jo mērījumus un rezultātus ietekmēja putekļu un/vai tauku kārtiņa starp lēcu un pamatu. Tomēr, mūsuprāt, darba precizitāti varēja ietekmēt arī ne pārāk precīza mērījumu veikšana, jo, pirmkārt, īsti precīzi nevarēja nomērīt diametru, jo gredzeni bija diezgan cieši kopā un ļoti šauri, kā rezultātā vienam gredzenam mērījums varēja tikt izdarīts pie ārmalas, bet citam, piemēram, vidū un, otrkārt, grūtības sagādāja arī mikrometra rādījumu nolasīšana, jo, par spīti palielināmajam stiklam, bija grūti atrast tās līnijas, kas sakrīt.
Tā kā veicot aprēķinus, rādiuss ir tas lielums, kas jākāpina kvadrātā, respektīvi, tam ir jābūt precīzākajam mērījumam, bet tieši nosakot rādiusu varēja visvieglāk kļūdīties, tad rezultāti nav tik precīzi kā gribētos.
Attēlojot grafiski r2 atkarību no k un iegūtās taisnes slīpuma koeficientu pielīdzinot R un λ reizinājumam, iespējams iegūt R. Mūsu gadījumā tas sanāca 1,06m. Tātad mūsu aprēķinos iegūtais rezultāts atšķiras par 0,11m un relatīvā kļūda ir 10,6%. Savukārt putekļu izmērs ir aptuveni 4,2 mm, it kā nav liels izmērs, tomēr rada lielu mērījumu kļūdu.

Atlants