Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.05.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Impulss', 1.
  • Konspekts 'Impulss', 2.
Darba fragmentsAizvērt

SPĒKA MOMENTS
Durvju rotācija ap asi, kas iet cauri virām, ir atkarīga ne tikai no iedarbības spēka moduļa, bet arī no šī spēka darbības taisnes attāluma līdz rotācijas asij. Lai mierā esošas durvis atvērtu, tām jāpiešķir leņķiskais ātrums. Leņķiskā ātruma maiņa laika vienībā ir atkarīga no īpaša lieluma – spēka momenta M.
Spēka moments M – lielums, ko izsaka ar spēka moduļa F un spēka pleca l reizinājumu: M=Fl
Spēka plecs l – īsākais attālums no rotācijas ass līdz spēka F darbības taisnei. SI vienība ir ņūtonmetrs (N*m). Vektoriāls lielums. Tas vērsts pa rotācijas asi. Spēka momenta virzienu var noteikt, izmantojot labās rokas likumu: ja labās vītnes svārpstu griež ap asi, tāpat kā ķermeni ap rotācijas asi OO1 griež spēka moments, tad skrūves pārvietošanās virziens sakrīt ar spēka momenta M virzienu;
Ja labās rokas četrus saliektus pirkstus novieto tā, kā spēka moments griež ķermenīti ap rotācijas asi OO1, tad atliektais īkšķis norāda spēka momenta M virzienu.
Momentu, kas griež ķermeni pulksteņa rādītāju kustības virzienā, pieraksta ar – zīmi, bet momentu, kas griež ķermeni pretēji šim virzienam, ar + zīmi.

CIETA ĶERMEŅA LĪDZSVARA NOSACĪJUMS
*ķermeņa līdzsvars, kurš griežas ap nostiprinātu rotācijas asi. Tas atrodas līdzsvarā, ja visu tam pielikto spēku momentu algebriskā summa ir 0: M1 + M2 + M3 = 0, kur spēka momentu moduļi izsakāmi ar atbilstošā spēka moduļa un pleca reizinājumu:
M1= F1*l1, M2 = -F2*l2 …

Autora komentārsAtvērt
Atlants