Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 10.09.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Ievads socioloģijā: valsts un politika', 1.
  • Konspekts 'Ievads socioloģijā: valsts un politika', 2.
  • Konspekts 'Ievads socioloģijā: valsts un politika', 3.
  • Konspekts 'Ievads socioloģijā: valsts un politika', 4.
  • Konspekts 'Ievads socioloģijā: valsts un politika', 5.
  • Konspekts 'Ievads socioloģijā: valsts un politika', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Gan nācija, gan valsts ir cilvēku kopība, kas ir teritoriāli, kulturāli un politiski organizēta un vienota.
Nācija salīdzinājumā a valsti ir samērā jauns cilvēku kopienu veids. Tās parādīšanos parasti saista ar Lielo Franču revolūciju, līdz ar to izpratne par nāciju sevī ietver tādu franču revolūcijas pamatprincipu kā visu nācijas locekļu etniskā vienlīdzība jeb nacionālisms. Par nācijas galveno vienotājs ir nacionālais tirgus jeb ekonomiskie sakari.
Valstī parasti sastopamas vairākas etniskās grupas. Valsts galvenais elements ir publiskā vara, ar kuras palīdzību tiek regulēti valsts politiskie, ekonomiskie, kulturālie un citi virzieni ar mērķi nodrošināt sabiedrisko atražošanos.

Valsts un sabiedrība: kopīgais un atšķirīgais.

Arī valsts un sabiedrība ir teritoriāli un kulturāli vienotas.
Jebkura sabiedrība sastāv no neskaitāmām mazām un lielām sociālām grupām, starp kurām ir noteiktas attiecības un mijiedarbība. Arī valsts ir sadalīta vairākās sabiedrības etniskajās grupās.
Valsts nevar pastāvēt bez sabiedrības un sabiedrība bez valsts. Sabiedrība ir atkarīga no valsts un valsts ir atkarīga no sabiedrības.
Sabiedrība ir tā, kas veido un realizē valsts politiku. Dažādas asociācijas, kuras realizē sociālo grupu intereses, ir veidojušās jau ātrāk, nekā mūsdienu valsts. Šīs asociācijas lemj kādām būs jābūt valsts kontūrām.
Valsts galvenais uzdevums ir nodrošināt sabiedrisko atražošanos. Tā savas funkcijas izpilda ar likumdevēj, izpildu un tiesu varas sistēmu palīdzību.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants