Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 05.06.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Arhimēda spēks', 1.
  • Referāts 'Arhimēda spēks', 2.
  • Referāts 'Arhimēda spēks', 3.
  • Referāts 'Arhimēda spēks', 4.
  • Referāts 'Arhimēda spēks', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Arhimēda spēks šķidrumos un gāzēs.

Ja galda tenisa bumbiņu iegremdē traukā ar ūdeni un strauji atlaiž roku, tad bumbiņa izlec ārā no šķidruma. Tātad uz to darbojas kāds spēks no šķidrumu puses, kas to izgrūž ārā no šķidruma. Ja traukā ar ūdeni iegremdē metāla cilindru un roku atlaiž, tad tas nogrimst. Rodas šāds jautājums: vai uz ķermeni vairs nedarbojas spēks no šķidruma puses?
Bet, piemēram, smeļot no mucas vai akas ūdeni, ir samērā viegli pavilkt un pacelt spani, kamēr tas iegremdēts ūdenī. Tiklīdz spaini ar ūdeni paceļ virs ūdens līmeņa, tā izcelšanai jāpielieto ievērojami lielāks spēks. Arī peldoties esam novērojusi, ka ūdenī varam diez gan viegli viens otru pacelt un paturēt uz rokām, kas nebūt tā neizdodas krastā.
Ja kādu ķermeni nosveram gaisā un pēc tam ūdenī, var redzēt, ka svars atšķiras. Šķidrumā svars ir mazāks. Tātad šķidrumā iegremdēts ķermenis kļūst it kā vieglāks. Kas tad noticis? Saprotams, ka ne ķermeņa masa, ne Zemes pievilkšanās spēks, kas darbojas uz ķermeni (vienalga, tas atrodas ūdenī vai gaisā) nav mainījušies.…

Atlants