Vērtējums:
Publicēts: 05.01.2021.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Kokvilnas nozares ekonomiskā nozīme mūsdienās', 1.
  • Konspekts 'Kokvilnas nozares ekonomiskā nozīme mūsdienās', 2.
  • Konspekts 'Kokvilnas nozares ekonomiskā nozīme mūsdienās', 3.
  • Konspekts 'Kokvilnas nozares ekonomiskā nozīme mūsdienās', 4.
  • Konspekts 'Kokvilnas nozares ekonomiskā nozīme mūsdienās', 5.
  • Konspekts 'Kokvilnas nozares ekonomiskā nozīme mūsdienās', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Kokvilnas lielākais patērētājs ir tekstilizstrādājumu nozare, tāpēc svarīgi salīdzināt kokvilnas eksporta/importa rādītājus ar tādām apakšnozarēm kā zīda un vilnas nozares, kuru lielākais patērētājs pasaulē ir tieši tekstilizstrādājumu nozare.
Salīdzinot kokvilnas, vilnas, zīda eksporta un importa datus (5.-10.att.) var secināt, ka vismazāk pieprasītā nozare ir tieši vilnas nozare. Datus var interpretēt ar kokvilnas vēsturiskajā aprakstā secināto, ka kokvilna bija nozare, kura tieši aizstāja dzīvnieku vilnas ieguves nozari, jo: (1) vilnas nozare ir darbietilpīgāka (dzīvnieku aprūpe); (2) vilnas dzīvnieku audzēšana ir resursu ietilpīgāka nozare (piem., dzīvnieku uzturēšanai nepieciešamas lielākas platības); (3) mūsdienu sabiedrības attieksme pret dzīvnieku labturību, izmantošanu tekstilnozarēs.
Analizējot datus var secināt, ka tieši šīs izejvielas koncentrējas vienās un tajā pašās valstīs, jo šīs valstis ir specializējušās tieši tekstilrūpniecībā, apģērbu ražošanā. Ķīna ieņem līderpozīcijas tieši zemo ražošanas izmaksu dēļ, bet daudzas Āzijas valstis tām seko, jo arvien pieaugošās darbaspēka izmaksas Ķīnā liek ražotnēm pārcelties un citām – nabadzīgākām Āzijas, Āfrikas valstīm. Savukārt, Itālija esamība līderpozīcijās tieši zīda un vilnas importā/eksportā skaidrojama ar to, ka Itālijas viens no attīstības pamatiem ir dažādu ekskluzīvu apģērbu firmu koncentrācija šajā valstī. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants