Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 17.08.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Slāpekļa riņķojums dabā', 1.
  • Konspekts 'Slāpekļa riņķojums dabā', 2.
  • Konspekts 'Slāpekļa riņķojums dabā', 3.
  • Konspekts 'Slāpekļa riņķojums dabā', 4.
  • Konspekts 'Slāpekļa riņķojums dabā', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Amonifikācija
To veic amonificētāji jeb noārdītāji. Šie ir aerobi vai anaerobi organismi (skatīt zemāk): noārdītājbaktērijas, dažas citas augsnes baktērijas, sēnes. Šīs grupas organismi noārda bojā gājušo organismu un dzīvnieku atkritumvielu proteīnus, līdz atbrīvo amonija jonus, kas tālāk var tikt pārvērsti citos slāpekļa savienojumos.

Aerobi organismi ir organismi, kas spēj eksistēt tikai skābekļa klātbūtnē un dzīvības procesiem nepieciešamo enerģiju iegūst, oksidējot organiskos savienojumus.
Nitrifikācija
Nitrifikācija ir divpakāpju process: vispirms amonijs vai tā joni tiek oksidēti līdz nitrītiem, tālāk – līdz nitrātiem, kas ir augiem vislabākā forma. Interesanti, ka mežu augsnēs nitrifikācija tiek nomākta, līdz ar to vairums slāpekļa mežu augsnē ir amonija formā, kas regulē veģetāciju.

Denitrifikācija
To veic denitrificētājbaktērijas, kas ir aerobi organismi. Šajā procesā nitrāti tiek samazināti līdz gāzveida slāpeklim, kas atgriežas atmosfērā, tādējādi noslēdzot slāpekļa aprites ciklu. Augi un dzīvnieki ir tikai slāpekļa glabātuves, jo visas galvenās pārveidošanās veic augsnes mikroorganismi.

Autora komentārsAtvērt
Atlants