Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 15.02.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Runas sagatavošanas procesa galvenie posmi', 1.
Darba fragmentsAizvērt

Publiska uzstāšanās ir kā ceļojums ar noteiktu mērķi, kura maršruts jāiezīmē kartē. Sagatavošanās process var būt ļoti dažāds un daudzējādā ziņā saistīts ar runas veidu un žanru un bieži tā ir atkarīga no situācijas. Improvizēts bieži tiek diskusijās, debatēs, parlamentā u.c., toties lielākoties publiskās runas gatavotas iepriekš.
Runas gatavošana sākas ar temata noskaidrošanu – tematu nosaka vai nu pats runātājs, vai arī tie, kas viņu uzaicina piedalīties konferencē, diskusijās vai citā pasākumā. Temats – aktuāls, interesants, pieejams klausītājiem. Gatavojoties runai svarīgi iegūt informāciju par klausītājiem, sociālo stāvokli, inteliģences līmeni, vecumu utt. Jānoskaidro arī vieta, kur notiks uzstāšanās.
Neatkarīgi no runas veida, retorikas speciālisti iesaka vispirms izstrādāt publiskās runas plānu, pēc tam runas materiālu izkārtot kompozicionāli. Plānā tiek paredzēta tēmas attīstība, loģiska pāreja no viena jautājuma pie otra, tēzes un argumenta attiecības, jēdziena pretrunīgums.
Runas kompozīcija ir reālās runāšanas struktūra- kas un pēc kā tiek runāts. Klasiskajā publiskā monologa modelī kompozīcija ir šāda: ....

Autora komentārsAtvērt
Atlants