Vērtējums:
Publicēts: 19.09.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 1.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 2.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 3.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 4.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 5.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 6.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 7.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 8.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 9.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 10.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 11.
  • Konspekts 'Organizāciju teorija un vadība. Eksāmena atbildes', 12.
Darba fragmentsAizvērt

Operatīvā kontrole aptver kontroles aktivitāšu kompleksu, kas tiek lietots, lai nodrošinātu efektīvu resursu pārveidi. Operatīvās kontroles komplekss aptver iepriekšējo, kārtējo un galīgo kontroli.
Iepriekšējā kontrole ir koncentrāta uz finansu, materiālu, darbaspēka un informācijas resursu kvalitāti un kvantitāti pirms to iekļaušanas pārveides procesā.
Kārtējā kontrole ir koncentrēta uz visu veidu resursu izmantošanu pārveides procesā.
Galīgā kontrole ir koncentrēta uz gatavās produkcijas raksturlielumiem pēc resursu pārveides procesa.
Izšķiroša nozīme ir tādu kontroles veidu izvēlei, kas ļauj īstenot kontroles uzdevumus. Tā kā visas uzņēmumā notiekušās darbības izraisa pieņemtie lēmumi un tie ir vērsti uz normatīvu izpildi, tie visi ir arī kontroles objekti. Taču, ja pastāvīgi tiktu kontrolēta katra uzņēmuma darbības joma, tad rastos izdevumi, kas nebūtu samērojami ar kontroles lietderīgumu. Kontroles izdevumus var ierobežot divējādi: pirmkārt, nosakot svarīgākos kontroles objektus, otrkārt, veicot kontroli izlases veidā.
Kad ir zināmi kontroles veidi, uzmanība ir jāpievērš kontroles efektivitātei. Svarīgi ir noteikt: kādas ir kontroles efektivitātes pazīmes, kādi ir iemesli darbinieku pretestībai pret kontroli, kā menedžeriem pārvarēt pretestību kontrolei.
Pastāv deviņi galvenie efektīvas kontroles raksturojumi, kuri jāņem vērā menedžerim, organizējot kontroli:Kontroles stratēģiskā ievirze- kontrolei jāatspoguļo organizācijas stratēģiskie mērķi, prioritātes un jāatbalsta tās;Kontroles cieša saistība ar pārējām menedžmenta funkcijām- jo ciešāk menedžmenta funkcijas ir saistītas, jo efektīvāka ir kontroles sistēma;Orientācija uz rezultātiem- kontroles mērķu un uzdevumu pamatā ir organizācijas mērķi;Saistība ar darbības veidiem- kontroles sistēmai jāatbilst darbības veidam, kas tiek kontrolēts. Nepareizs kontroles mehānisms var tikai maskēt, nevis vākt informāciju;Savlaicīgums- galvenais ir laika intervāls, kam jāatbilst organizācijas mērķiem un plāniem;Elastīgums- kontrolei ir jābūt pietiekami elastīgai, lai pielāgotos iekšējām un ārējām izmaiņām;Vienkāršība- ja kontroles sistēma ir pārāk sarežģīta un darbinieki to neuztver un neatbalsta, tad tā nevar būt efektīva;Precizitāte- kontrolei ir jābūt precīzai un rūpīgai. Organizācija var ciest zaudējumus, ja menedžeris pieņem lēmumu neprecīzas informācijas dēļ;Taupīgums.

Autora komentārsAtvērt
Atlants