Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 12.11.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 9 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs - upēs, strautos, kanālos', 1.
  • Konspekts 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs - upēs, strautos, kanālos', 2.
  • Konspekts 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs - upēs, strautos, kanālos', 3.
  • Konspekts 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs - upēs, strautos, kanālos', 4.
  • Konspekts 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs - upēs, strautos, kanālos', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Lai veiksmīgi veiktu šo darbu tiek uzzīmēts Rēzeknes upes gultnes šķērsprofils pēc izvēlēta mēroga, tiek izvēlēti 6 upes ūdens līmeņi un katram aprēķināts upes šķērsgriezuma laukums A (m2), katram upes līmenim aprēķināts caurplūdums Q (m3/s) un uz milimetra papīra ar hidraulisko metodi konstruēta caurplūduma līkne Q=f(H). Iegūtie rezultāti tiks apskatīti un tiks veikts Rēzeknes upes baseina fizioģeogrāfiskais raksturojums.
Aprēķinu izvedumi:
Upes dziļums H (m) un upes platums B (m) iegūtie rezultāti tika nolasīti no grafika (skat. 1. att.). Upes šķērsgriezuma laukums A (m2), katram izvēlētajam līmenim, tika noteikts pēc saskaitīšanas metodes, izmantojot mērogu. Manā gadījumā 1cm2 atbilst 1m2 dabā. Hidrauliskais rādiuss R, ņemot vērā, ka Rēzeknes upe ir ar platu trapecveidīgu gultni, tiek aprēķināt pēc Šezi formulas R=A/B (R – hidrauliskais rādiuss; A – upes šķērsgriezums m2; B – upes platums m) pārveidotā veidā.
Katram izvēlētajam upes ūdens līmenim tiek aprēķināts Šezi koeficents C, izmantojot Manninga formulu: C=n-1×R0,1667 (C – Šezi koeficents; n – pēc vizuālā pazīmēm novērtētais gultnes raupjums (0,035); R – hidrauliskais rādiuss).…

Autora komentārsAtvērt
Atlants