Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 24.11.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Tiesību normu iztulkošana', 1.
  • Konspekts 'Tiesību normu iztulkošana', 2.
  • Konspekts 'Tiesību normu iztulkošana', 3.
  • Konspekts 'Tiesību normu iztulkošana', 4.
  • Konspekts 'Tiesību normu iztulkošana', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Teleoloģiskā iztulkošanas metode
Teleoloģiskā iztulkošana nozīmē iztulkošanu saskaņā ar normas saskatāmajiem nolūkiem un pamatprincipiem. Atsevišķa norma jāinterpretē tās iespējamās vārdu jēgas ietvaros un saskaņā ar nozīmju kontekstu likuma tādā nozīmē ,kas optimāli atbilst likuma regulējuma nolūkiem un šo nolūku svarīguma secībai. Pie tam iztulkotājam savā redzes lokā jāpatur nolūku kopums, kas atrodas normas pamatā.
Mērķi, ko likumdevējs ar likuma palīdzību mēģina realizēt, daudzos, ja arī ne visos gadījumos - ir tiesību objektīvie nolūki, piemēram, miera nodrošināšana un taisnīga strīdu atrisināšana.
Nozīme ir ne tikai tam, kādu tiesisku vai sociālpolitisku risinājumu likumdevējs paredz un kāda veidā grib pie kā nonākt, bet arī no tā, cik adekvāti un citiem atpazīt iespējami likumdevējam ir izdevies šo mērķi izteikt normas vai likuma tekstā.
Teleoloģiskās iztulkošanas procesā var liki izdalīti vairāki posmi (uzdevu¬mi). Pirmo bieži vien sauc par likumu gribas noskaidrošanu. Tomēr tas nebūtu īsti pareizi, jo griba var būt tikai subjektam. Precīzāk šo posmu būtu dēvēt par likuma (normu) juridiskā mērķa noskaidrošanu. Tas pamato¬jas uz atziņām, kas iegūtas no tiesību teksta gramatiskās, sistemātiskās un vēsturiskās izpētes. Šis mērķis pauž tiesību tekstā tieši saskatāmo juridiski izteikto mērķi. Par otru posmu var uzskatīt sociālā mērķu noteikšanu.

Autora komentārsAtvērt
Atlants