Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 14.03.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Čūla. Kolīts', 1.
  • Konspekts 'Čūla. Kolīts', 2.
  • Konspekts 'Čūla. Kolīts', 3.
  • Konspekts 'Čūla. Kolīts', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Čūla ir gļotādas sienas defekts, kas radies līdzsvara traucējumu dēļ starp kuņģa-zarnu trakta aizsargfaktoriem (gļotas, gļotādas asinsapgāde, reģenerācijas procesi gļotādā) un agresijas fatoriem ( sālsskābe, pepsīns). Čūlas var būt akūtas un hroniskas.
Akūta vai simptomātiska kuņģa vai zarnu trakta čūla nav atsevišķa slimība, bet parasti ir kādas citas nopietnas slimības komplikācija. Tās sauc arī par stresa čūlām. Jebkuram pacientam ar smagu saslimšanu stresa ietekmē var rasties šāda čūla, kas nereti nopietni pasliktina prognozi.
Hroniska čūla ir ilgstoši noritoša slimība ar paasinājumiem un remisijām, kad perodiski paasinājuma laikā kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas gļotādā rodas defekts, kas var rasties vairāku faktoru kombinācijas ietekmē.
Latīņu val.: colitis
Skaidrojums: gr. kolon resnā zarna
resnās zarnas iekaisums. Kolīts ir viena no visvairāk izplatītajām gremošanas orgānu slimībām.
Cēloņi:
Bieži kolīts rodas vienlaikus ar enterītu vai gastroenterītu. Tā cēlonis var būt infekcija (dizentērija, vēdertīfs, tbc), nepareizs uztura režīms, rupja, grūti sagremojama barība, olbaltumvieluu un vitamīnu trūkums, bojāti uzturlīdzekļi, saindēšanās (ar svinu, dzīvsudrabu u.c.), pārmērīga medikamentu lietošana (antibiotikas, sulfanilamīdi, caurejas līdzekļi u.c.), kuņģa, aizkuņģa dziedzera, aknu, tievās zarnas darbības traucējumi. Kolīta izcelsmē nozīme ir arī nervu sistēmas darbības traucējumiem (pārpūle, slimības u.c.). …

Autora komentārsAtvērt
Atlants