Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 22.06.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Romānikas māksla', 1.
  • Konspekts 'Romānikas māksla', 2.
  • Konspekts 'Romānikas māksla', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Attiecas uz laikaposmu no 11. – 12.gs. Laiks, kad barbaru koka arhitektūru nomainīja akmens arhitektūra ar romiesu celtnēm līdzīgām arkām.
Francija un Vācija sāk pārvērsties par valstīm ar noteiktu tautību iedzīvotājiem, veidojas senā franču un vācu valoda. Pirmie dzejas darbi nacionālajās valodās – „Rolanda dziesma” un „Nībelungu dziesma”.
Kultūras dzīves organizāciju ietekmē mūku apvienību darbība. Liela autoritāte 10.gs. – Klinī benediktīniešu klosteris (Burgundijā). Klinī centās pārvērst baznīcu par kultūras vērtibu atbalstītāju, izplatītāju, veicinot meistarīgu dievnamu celtniecības mākslu, kas laika gaitā kļuva ļoti daudzveidīga. 12.gs. vadošais bija askētiski ievirzītais Sito klosteris, tāpēc celtnes tika būvētas askētiskas, vienkāršas, taču ar iepriekš nekur neredzētām krusta velvēm.
Arhitektūra
Romāņu arhitektūras galvenā atšķiriba no iepriekšējā posma celtniecības ir līmeniskā koka pārseguma aizstāšana ar velvēm, kā arī torņu veidošana no akmens, tātad pāreja no divmateriālu celtniecības un vienmateriāla celtniecību.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants