Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 01.10.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Saskarsmes partneru kultūru daudzpusība saziņā', 1.
  • Konspekts 'Saskarsmes partneru kultūru daudzpusība saziņā', 2.
  • Konspekts 'Saskarsmes partneru kultūru daudzpusība saziņā', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Kas tad ir kultūra? Vārds kultūra nācis no latīņu valodas, kur cultura vispirms nozīmēja augsnes apstrādi. Šā latīņu vārda nozīme saglabājusies vārdos agrikultūra, kultūraugi un kultivēšana.
Taču pirmais jēdzienu kultūra ieviesa ievērojamais Romas filozofs un orators Marks Tullijs Cicerons ( 106. – 43.g.p.m.ē. ). Cicerons publicēja darbu „Tuskulānas disputi”. Tieši šajā darbā pirmo reizi tiek minēts jēdziens kultūra. Būdams filozofs, Cicerons lielu vērtību veltīja jautājumiem par cilvēka dzīves ietekmēšanu, kopšanu un apstrādāšanu. Savā teorijā viņš raksturoja idejas par filozofijas ietekmi un cilvēka dzīvi, cenšoties rast atbildi uz uzdoto jautājumu – kā iemācīties labi dzīvot? Atbildot uz to, arī radās spriedums, ka filozofija ir prāta kultūra. Šādā filozofiskā kontekstā Eiropas zinātnē arī sāka savu ceļu jēdziens kultūra.
Vēlāk šo jēdzienu sāka attiecināt uz intelektu, taču tā vispārīgo nozīmi saglabāja. Tādējādi angļu vārdkopa the culture of mind, kas bija izplatīta XVII gadsimtā, nozīmēja nevis gara kultūra, bet gan gara kopšana. XVIII gadsimta beigās un XIX gadsimta sākumā vārdu culture aizvien plašāk attiecināja nevis uz attīstības procesu, bet gan uz attīstības rezultātu. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants