Zinātniekiem joprojām nav vienotā viedokļa par faktoriem, kas uzņēmumos veicina vai bremzē inovāciju attīstību. Tas ir izskaidrojams ar dažādu valstu uzņēmējdarbības vides īpatnībām, piešķirtā valsts atbalsta nevienmērīgu sadalījumu starp tautsaimniecības nozarēm un uzņēmumiem un valsts politikas atšķirīgām pamatnostādnēm tautsaimniecībā. Tomēr nepārprotami ir skaidrs, ka tirgus ekonomikas apstākļos inovāciju nozīme arvien pieaug.
NOBEIGUMS
Inovācija ir materializēts rezultāts ar lielo pievienoto vērtību, ko iegūst, veicot zinātnisko, tehnoloģisko, organizatorisko, kā arī finansiālo darbību. Inovācijas jēdziens ietver trīs nozīmes: inovācija kā iedarbības instruments; inovācija kā process jeb darbība; inovācijas kā rezultāts - jauna prece vai pakalpojums.
Inovācijas kā jaunievedums ir sabiedrības attīstību pastāvīgi virzošs spēks, jo katrs jaunievedums stimulē jaunu ideju meklēšanu. Inovācija process aptver dažādas sabiedrības attīstībās norises sākot ar ieguldījumiem izglītībā, pētniecībā, izstrādē un noslēdzot ar šo ieguldījumu pārvēršanu produktā.
Literatūrā tiek minēti vairāki inovāciju veidi, tomēr populārākais ir iedalījums pēc ārējas pazīmes produkta inovācijā, procesā inovācija, mārketinga inovācijā un organizatoriskā inovācijā. Kā inovāciju ietekmējošie faktori, visbiežāk tiek minēti: uzņēmuma lielums; tirgus izaugsme; kvalificētais darbaspēks; nozares kapitāla intensitāte; tirgus koncentrācijas pakāpe un rentabilitāte.
Galvenās Latvijas nacionālās inovāciju sistēmas problēmas ir nepietiekama uzņēmēju un pētniecības sektora sadarbība, mazs apstrādes rūpniecības īpatsvars tautsaimniecībā, mazs zinātnē nodarbināto skaits.
…
Valsts ekonomikas attīstība var notikt dažādos veidos, piemēram, uz ražošanas pamata, uz investīciju pamata, kā arī uz inovatīvās darbības pamata. Vienlaikus var izmantot visas attīstības struktūras, savukārt autors uzskata, ka prioritārai jābūt attīstībai tieši uz inovatīvās darbības pamata. Ražošanas faktori un investīcijas ir zinātniski pamatotas inovācijas darbības līdzekļi, nevis tās mērķis. Inovāciju ražošana – tas iespējams, ir vienīgais pietiekami ātras un stabilas ekonomikas attīstības sasniegšanas ceļš, jo jaunas tehnoloģijas ļaus veidot konkurētspējas priekšrocības pasaules tirgū. Pēc vairāku mūsdienu pētnieku atziņām, ražošanas spēku attīstības periodā inovācijas ir galvenais sabiedriskās ražošanas dinamiskās attīstības virzošs spēks.