Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 04.11.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Civiltiesības', 1.
  • Konspekts 'Civiltiesības', 2.
  • Konspekts 'Civiltiesības', 3.
  • Konspekts 'Civiltiesības', 4.
  • Konspekts 'Civiltiesības', 5.
  • Konspekts 'Civiltiesības', 6.
  • Konspekts 'Civiltiesības', 7.
Darba fragmentsAizvērt

1.Civiltiesību jēdziens. Civiltiesības ir viena no tiesību nozarēm ar savu specifisku regulēšanas priekšmetu un specifisku regulēšanas metodi. CT ir pieskaitāmas pie sociālajām vai humanitārajām zinātnēm, bet CT nepēta sociālās dzīves faktus vai parādības, bet gan regulē pareizu uzvešanos starp personām. CT ir tiesību nozare, kas regulē mantiskās attiecības starp personām kā, pastāvīgiem un likumdošanas ietvaros rīcības brīviem tiesību subjektiem. CT ir tiesību normu kopums, kas regulē noteikta veida sabiedriskās attiecības
2.CT priekšmets CT priekšmetu veido 2 attiecību grupas :
1)Mantiskās attiecības 2) Personiskās nemantiskās attiecības.
Mantiskās attiecības rodas un pastāv sakarā ar materiālo labumu piederību, apgrozību un lietošanu. Šīm mantiskām attiecībām ir savas pazīmes : a) to dalībnieki ir tam piederošās mantas īpašnieki b) šie attiecību dalībnieki tiesiskā ziņā ir patstāvīgas un līdztiesīgas personas c) parasti šīs attiecības ir atlīdzības rakstura (nav obligāta)
Personiskās nemantiskās attiecības iedala 2 grupās. A) kas saistītas ar mantiskajām attiecībām un šo attiecību pamatā ir nemantisks labums, kas pieder kādai konkrētai personai, taču šai personai ir iespēja saņemt atlīdzību par minētā labuma izmantošanu, kas nosaku šo saistību ar mantiskajām attiecībām (autortiesības, intelektuālais, rūpnieciskais īpašums)
b) Kas nav saistīts ar mantiskajām attiecībām un šo attiecību pamatā ir nemantiski labumi, kas pieder konkrētai personai un kuri nav atsavināmi (gods, cieņa CL 19 nod.), prasība uz dažādiem izteicieniem, pamatā attiecības, kas rodas sakarā ar godu un cieņu
3. Civiltiesiskā regulēšanas metode. CT regulēšanas metode ir tie tiesiskie paņēmienu vaidi, kurus valsts lieto noteikto mantisko un nemantisko attiecību regulēšanai.(tiesisko paņēmienu un veidu kopums, kuru lieto CT priekšmetu regulēšanai. Un lai atšķirtu CT regulēšanas metodi no citu tiesību nozaru regulēšanas metodēm var izdalīt sekojošas metodes.) Īpašības kādas ir CT regulēšanas metodēm:
1)CT attiecību dalībnieku tiesiski vienlīdzīgais stāvoklis
2)CT attiecību dalībniekiem ir plaša rīcības brīvība, likumdošanā noteiktajos ietvaros var izvēlēties savu uzvedības veidu un noteikt tās saturu.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants