Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 09.01.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Šrilanka', 1.
  • Referāts 'Šrilanka', 2.
  • Referāts 'Šrilanka', 3.
  • Referāts 'Šrilanka', 4.
  • Referāts 'Šrilanka', 5.
  • Referāts 'Šrilanka', 6.
  • Referāts 'Šrilanka', 7.
  • Referāts 'Šrilanka', 8.
Darba fragmentsAizvērt

Mūsdienās Šrilankas galvenais eksporta produkts ir tēja, kaučuks, kokosrieksti un cukurniedres. Šīs kultūras ir mazliet aizēnojušas kakao, kardamonu, tradicionālo citronellu, arekoras riekstus u.c. Tieši tradicionālās garšvielas zināmā mērā ietekmēja citu zemju iekarotāju interesi par šo salu - jau karaļa Salamana laikā Palestīnā tikai ievests safīrs, kanēlis un krustnagliņas - garšvielas, kas jau gadsimtiem ilgi Tuvajos Austrumos un Viduslaiku Eiropā ir vērtētas zelta vērtībā.
Garšvielas ir vietējās virtuves sastāvdaļa - ļoti aromātiska, parasti asa, dažreiz pat dedzinoši asa. Populārākais ēdiens - rīsi un karrijs, ko ēd ar rokām. Šrilankieši ir pārliecināti, ka trīs rīsu porcijas ar karriju dienā ir veselības garantija, enerģija un spēks. Uz salas tiek audzēti 15 veidi rīsu, atšķirīgi gan pēc krāsas, no baltiem līdz tumšiem, gan pēc garšas kvalitātes.
Rīsi tiek pasniegti lielā kopējā traukā, kuram apkārt tiek noliktas mazas bļodiņas ar dažādiem karrija pulveriem. Karrija, gaļas, dārzeņu un zivs ēdieni, kas pagatavoti ar karrija pulveri, atšķirās ar krāsu un garšu. Karrija pulverīša sastāvā ietilpst tādas garšvielas, kā diļļu sēklas, koriandrs, melnie un sarkanie pipari, kardamons, krustnagliņas, karapinča (vieglas krūmāju lapas), kanēlis un citi. Dudzas lankiešu sievietes gatavo pašas savu karrija maisījumu, pēc savām receptēm. Bieži karriju gatavo no kokosa piena.
Svaigu kokosu sarīvē uz speciālas rīves, sajauc ar nelielu ūdens daudzumu, izspiež un nokāš. Sanāk dažādas konsistences kokosa piens, kas tiek izmantots - neasa karrija pagatavošanai baltajā mērcē (praktiski bez garšvielām), brunā karrija (ar garšvielām), sarkanā karrija (ļoti ass, kuram pievienoti sarkanie pipari) un melnā karrija pagatavošanai (ar pipariem un citām garšvielām). Tradicionālais ēdiens tiek gatavots māla traukos, uz atklātas uguns. Svētkos rīsi tiek gatavoti ar safrānu, riekstiem un rozīnēm, ar vārītām olām. Obligāti klāt tiek pasniegti dažādi svaigu dārzeņu un zaļumu (dažādas zāles, ziedi, kā, piemēram, banānu palmas zieds, bet dienvidos - kaktusa zieds) salāti. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants